TÜRSAB ve TUREB sorunların çözümü için bir araya geldi

TÜRSAB ve TUREB sorunların çözümü için bir araya geldi

Türkiye Turist Rehberleri Birliği (TUREB) yönetimi, Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Başkanı Firuz Bağlıkaya ile seyahat acentalarının ve rehberlerin yaşadığı sorunların çözümü için bir araya geldi.

Toplantıya TÜRSAB Başkanı Firuz B. Bağlıkaya, TUREB Başkanı Suat Tural, TUREB Başkan vekili ve İRO Başkanı Sedat Bornovalı, TÜRSAB Yönetim Kurulu Üyesi İbrahim Halil Kalay, TUREB Yönetim Kurulu Üyeleri Ozan Sayın, Adem Biçer, Serhan Güngör, TÜRSAB Genel Sekreteri Melike Ertekin, Stratejik Planlama, Koordinasyon ve Pazarlama Grup Başkanı Levent Demirel, Medya ve Bilgi Teknolojileri Grup Başkanı Mesut Kanat katıldı.

Rehber sayısının yetersizliğini sık sık dile getiren TÜRSAB Başkanı Firuz B. Bağlıkaya, toplantıda seyahat acentalarının turlarda rehber bulmak için yaşadığı sorunları bir kez daha gündeme taşıdı. TUREB Başkanı Suat Tural, TÜRSAB’dan gelen talepleri dikkatle değerlendirdiklerini ve rehber açığını kapatmak için harekete geçtiklerinin müjdesini verdi. Tural, TÜRSAB’dan gelen talepler üzerine rehber sayısını artırmak için yeni bir yabancı dil sınavı yapılacağını belirtti. 2-6 Eylül 2019 tarihlerinde yapılacak yabancı dil sınavı sonrasında 600 yeni rehberin farklı dillerde kokart almak için sınava gireceğinin bilgisini verdi. Sınav sonrası 600 yeni rehber farklı dillerde rehberliğe başlayacak. TUREB Başkanı Suat Tural, her yıl 50’den fazla üniversiteden 2.000 civarında mezun olduğunu ancak bunların 500’ü kadarının profesyonel rehber olarak mesleğe başladığının bilgisini de paylaştı.

TÜRSAB ve TUREB rehber adaylarına burs verecek
TÜRSAB Başkanı Firuz B. Bağlıkaya, seyahat acentalarının özellikle nadir konuşulan dillerde rehber bulma konusunda yaşadığı sıkıntıları dile getirerek çözüm önerilerinde bulundu. Görüşmede nadir dillerde rehber sayısını artırmak amacıyla TÜRSAB ve TUREB’in üniversitelerle iş birliğine gitmesi kararı alındı. TÜRSAB ve TUREB üniversitelerle iş birliğine giderek nadir dilde eğitim alan rehber adaylarına maddi destek sağlayarak burs verecek. Ayrıca rehber yetiştiren üniversitelere de farklı dillerde rehberliği teşvik etmek amacıyla maddi destek verilmesi kararı alındı.

Acentalardan gelen rehber ücretleri ile ilgili şikayetleri TUREB heyetine ileten TÜRSAB Başkanı Firuz B. Bağlıkaya konu hakkında yeni bir düzenlemeye gidilmesini talep etti. Toplantıda seyahat acentalarının yaşadığı Türkçe rehber ihtiyacı da TÜRSAB Başkanı Firuz B. Bağlıkaya tarafından gündeme getirildi. TUREB Başkanı Suat Tural, özellikle atlatılan kriz yıllarıyla birlikte sürekli artan sayıda rehberin iç piyasada Türkçe çalıştığını dile getirdi ve önceki dönemlerin aksine mevcut rehberlerin tümünün Türkçe hizmet vermeye başladığını ifade etti.

300 rehber eğitim turuna çıkıyor
TUREB Yönetim Kurulu Üyeleri, Kars ve Doğu Ekspresi turlarına gelen yoğun talebi karşılamak için atılan adımlar hakkında da bilgi verdi. Rehberlerin ve rehber adaylarının ruhsatnamelerine Doğu Anadolu bölgesini de eklemesi için eğitim turu düzenleneceği bilgisi verildi. 19-26 Ağustos’ta yapılacak eğitim turuna 200 öğrenci 150 rehberin katılması planlanıyor. Eğitim turu sonrasında 300 kadar rehber lisanlarına Doğu Anadolu Bölgesini ekleyecek. Böylece özellikle kış aylarında yoğun talep gören Doğu Anadolu turları için rehber sayısının artacağı belirtildi.

Bizi paylaş!


Tarafsız ve güncel turizm haberlerinin adresi Tourism Today; günümüz teknolojisine uyumlu altyapısı ve sektöre kazandırdığı yeniliklerle turizm sektörünün nabzını tutuyor.

Türkiye ve yurt dışındaki gelişmeleri sıcağı sıcağına takip eden Tourism Today başta sektör temsilcileriyle yapmış olduğu özel röportajlar olmak üzere güncel haber, köşe yazıları, yurt içi ve yurt dışında gerçekleştirilen fuarlara ilişkin fotoğrafları da okurlarıyla paylaşıyor.

Sektöre kazandırdığı ilklerle turizm haberciliğine yeni bir soluk getiren Tourism Today, Türkiye başta olmak üzere birçok ülkenin doğal ve tarihi güzelliklerinin tanıtılmasına yardımcı olurken, sektöre ilişkin tüm gelişmeleri de adeta bir turizm gazetesi gibiymiş gibi çalışarak sektör temsilcilerinin ve okurlarının bilgisine sunuyor.

Turizm sektörüne ilişkin en güncel haberlerin adresi Tourism Today ile sektöre ilişkin en sıcak gelişmeler unutmayın ki bir tık uzağınızda...

Yorum Yap!