TYD 2016’DA 7 MİLYAR DOLAR KAYIP BEKLİYOR

TYD 2016’DA 7 MİLYAR DOLAR KAYIP BEKLİYOR

Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği’nin (TYD) geleneksel yılsonu değerlendirme toplantısı Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal’ın katılı ile Ankara’da gerçekleştirildi.

Toplantı Ankara Sheraton Otel'de gerçekleştirildi. Toplantının açılış konuşmasını ise TYD Başkanı Murat Ersoy yaptı. Ersoy’un yaptığı açıklamalar şöyle:

“2016 yılında kendi pazarlamamıza yönelmek istiyoruz. Rusya'da yaşadığımız gelişmeler var. 4.5 milyon kişi Rusya'dan geliyor. Bunun turizm ekonomisine yaklaşık 5 milyar etkisi var. Ortalama 4 milyon kişi pazardan çekilmesi ve Avrupa pazarından beklenen 2 milyarlık kayıpla 2016 yaz sezonu için 7 milyar dolarlık kayıp bekliyoruz. Sektörün karı 7 milyar dolar azalacak.

Biz yatırımcılar yurtdışındaki erken rezervasyon kampanyalarına çok alışığız. Buradan gelen gelirleri otellere aktarıyorduk. Oteller de bu çekleri finans sektörüne götürüp erken finansman sağlayıp ihtiyaçlarını gideriyorlardı. Bu yeni durum sonunda neredeyse hiçbir otelci tek bir kuruş Rus sezonundan ön ödeme alamadı. Çok büyük ihtimalle Avrupalı turizmciler de erken rezervasyon ödemeleri yapmaktan ya vazgeçecekler ya da nakit ödeme yapmayacaklar. Bu sene kredi ödemelerinin yeniden yapılandırılması gerekiyor. 

Biz hükümetimizden otelcilerin bir önceki yıla ait ne kadar döviz girdisi varsa bunun yarısı kadar 6 ay ödemesiz işletme kredisi sağlanması. Bunu sağlayabilirsek otelciler yaz sezonuna hazırlıklı bir şekilde girebilecek. 7 milyar doların turizm ekonomisine katılmayacağını düşünürsek 8 yıla kadar teminat verilmesi sağlanmalıdır. Bunu hemen ilan edebilirsek ve kredi garantileme fonunu kullanabilirsek bu kriz 3 yıl için aşılmış olacak. Turizmcilerin ihracatçı statüsüne alınması konusu görüşülmüştü. Bunun bize faydası KDV'nin sıfırlanması. Buna Maliye Bakanlığı sıcak bakmıyor. Eğer KDV en azından yüzde 3'e indirilebilir ve yatırımcıların bilançolarında karlılık artmış olacak. Bir son konu havayolu konusu. Hava köprüsü olmadan turizm olmaz. Çok erken bir şekilde 6 bin dolar katkı pazar ayrımı yapılmaksızın açıklandı. Özellikle bu Alman pazarı için çok önemli. Bu sezonun uzamasını sağlayacak.

Bu sene sadece Rusya'da kriz yok. Çevremizde ve dünyada küçük çaplı dünya savaşı var. Paris'te bombalar patlıyor. Her yerde hareket var ve belki her sene kriz olma ihtimali var. Biz turizm yatırımcıları olarak her sene krizlere hazır ve önlem stratejilerimizin hayata geçmesi gerekiyor. O nedenle turizm yatırımcılarının kanunla düzenlenmiş birlik olma vakti geldi. Birliğin başkanı Turizm Bakanı olacak ve birliklerden temsilciler olacak. Bu modelin benzeri İspanya, Fransa, Dubai ve Amerika'da var. Bize en uygun model ABD Las Vegas ve BAE modeli. Bu iki modelin paralelinde bir hazırlık içindeyiz."

BAKAN ÜNAL: "KRİZ FIRSATA DÖNÜŞECEK"
Toplantıda TDY üyelerine seslenen Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal ise şunları söyledi:

" 13 yıl içinde turizm alanında ciddi ilerleme kaydettik. Sektör her seferinde krizleri fırsata dönüştürdü. Sektörün bugünkü krizi de fırsata dönüştüreceğine inanıyorum. Bu kriz birçok şeyi görmemizi sağladı. Burada aslında yapısal tedbirler ile sorunların aşılabileceği görüldü. 

Bizim artık konaklama, otelcilik ülkesi olmaktan turizm ülkesi olma eşiğine yükselmemiz gerekiyor. Türkiye'nin daha çok orta-alt gelir grubundan turist aldığını görüyoruz. Orta gelir tuzağı gibi ya alt ortadan orta-üst gelir grubuna hitap edip yapısal dönüşüm sağlayacağız ya da bu patinaja devam edeceğiz. Biz maksimum 41 milyon turist alabiliyoruz. Ama bu değişimi gerçekleştirebilirsek, tanıtım anlayışımızdan her alanda paydaşlarımızla birlikte oluşturabileceğimiz yeni yapılanmaya baktığımızda bütün paydaşların hareket ettiği, sektörün ortak bir çatı altında hareket etme durumu ile karşı karşıyayız. 

Bizim bütün dünyadan gelecek uçaklara 6 bin dolar yakıt desteği vermemiz inanılmaz bir şey. Şuanda bunu bütün dünyaya dönük yaptık. 8 gün boyunca Avrupa'da tur operatörleri ile bir araya gelip bu avantajları konuşacağız. Rekabet avantajını kullanmak isteyen aynı pazarı kullanmak istediğimiz ülkeler var. Biz bunu tanıtımla aşamayız. Bizim bilinirlikle ilgili bir sorunumuz yok. Bizim güvenlikle ilgili sorunumuz var ki, bu temasla ve birebir görüşme ile aşılabilir. Bizim dünyada ulaşabileceğimiz herkesi harekete geçirmemiz gerekiyor. Önümüzdeki bir ay çok önemli. Ben sorunun içerikle ilgili değil; yapıyla alakalı olduğunu düşünüyorum. Sorunu ve mevcut durumu kavramak ve ihtiyaçlar için doğru kaynaklar belirleyip bunları hayata geçirmemiz gerekiyor. 

Önümüzdeki süreçte Türkiye Tanıtım Koordinasyon Kurulu gibi bir çatı altında birleştirilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Bütün bunlar üzerinden yapılacakların planlanacağı bir süreç olacak. Gönlünüzü rahat tutun. Bu krizler yeni eşikler aşmamızı sağlayacak. Bu krizi aşacağımızı düşünüyoruz. Şuanda açıklamadığımız birçok tedbir söz konusu."

Bizi paylaş!


Tarafsız ve güncel turizm haberlerinin adresi Tourism Today; günümüz teknolojisine uyumlu altyapısı ve sektöre kazandırdığı yeniliklerle turizm sektörünün nabzını tutuyor.

Türkiye ve yurt dışındaki gelişmeleri sıcağı sıcağına takip eden Tourism Today başta sektör temsilcileriyle yapmış olduğu özel röportajlar olmak üzere güncel haber, köşe yazıları, yurt içi ve yurt dışında gerçekleştirilen fuarlara ilişkin fotoğrafları da okurlarıyla paylaşıyor.

Sektöre kazandırdığı ilklerle turizm haberciliğine yeni bir soluk getiren Tourism Today, Türkiye başta olmak üzere birçok ülkenin doğal ve tarihi güzelliklerinin tanıtılmasına yardımcı olurken, sektöre ilişkin tüm gelişmeleri de adeta bir turizm gazetesi gibiymiş gibi çalışarak sektör temsilcilerinin ve okurlarının bilgisine sunuyor.

Turizm sektörüne ilişkin en güncel haberlerin adresi Tourism Today ile sektöre ilişkin en sıcak gelişmeler unutmayın ki bir tık uzağınızda...

Yorum Yap!