STK

Tümü

Ülkay Atmaca “Seyahat kısıtlamaları bitince ciddi bir turizm hareketi bekliyoruz”

Ülkay Atmaca “Seyahat kısıtlamaları bitince ciddi bir turizm hareketi bekliyoruz”

POYD ( Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği) Başkanı Ülkay Atmaca gündemi değerlendirdi. Tam kapanmanın sonunda ışık olacaksa doğru bir karar olduğunu söyleyen Atmaca, Güveni Turizm Sertifikası olan ve şu an açık olan turizm tesislerinde aşılamanın tüm hızıyla devam ettiğini söyledi.

CİDDİ BİR TURİZM HAREKETİ BEKLİYORUZ!

“Kapanma sonu iyi olacaksa çok doğru bir karar olarak değerlendiriyorum” diyen POYD Başkanı Ülkay Atmaca “Umarım bu kapanma süresi sonrası her şey normale döner. Vakalar azalıyor ölüm sayısı azalıyor. Aşı önemli. Bu konuda turizm personelinin aşılanması devam ediyor. Turizm işletme belgesi olan, Güveni Turizm Sertifikası olan ve şu an açık olan turizm tesislerinde aşılama devam ediyor. Buralarda aşılanmanın mayıs sonuna kadar bitmesi planlanıyor. Seyahat kısıtlamaları kaldırıldığında ciddi bir turizm hareketi bekliyoruz” dedi.

GÜVENLİ TURİZM SERTİFİKASI ÖNEMLİ

Açan otellerin birçoğunun kapattığını belirten Ülkay Atmaca “Bazı oteller de kısa çalışma ödeneği uzatılınca devam kararı verdiler. Bu arada geçen sene açmayan oteller Güvenli Turizm Sertifikası almak için uğraşıyorlar. 30 oda ve üzeri mutlaka güvenli turizm sertifikası almak zorunda. Antalya’da 600’e yakın tesisin Güvenli Turizm Sertifikası aldığını görüyoruz. Türkiye genelinde bu sayı 3 bin 250 civarında” şeklinde konuştu.

ŞU ANDA YEGÂNE PAZARIMIZ UKRAYNA!

Ülkay Atmaca seyahat nedeniyle iç pazarın kapandığını söyledi.  Atmaca “Talep var, insanlar arıyor soruyor. Muhtemelen kapanma nedeniyle bayramda da bir hareketlilik beklemiyoruz. Şu anda yegâne pazarımız Ukrayna pazarı. Yavaş yavaş İsrail başladı büyük rakamlar değil. Bu arada Polonya’dan da az da olsa turistler geliyor. Şu anda benim Genel Müdür olarak görev yaptığım Innvista Hotels Belek açık ve 18 oda var” dedi.

RUSYA PAZARI ÇOK ÖNEMLİ

Ülkay Atmaca açıklamalarına şöyle devam etti: “Rusya pazarı bizim için çok önemli. Tek duamız Rusya pazarının 1 Haziran’da açılması. Bununla ilgili yoğun bir diplomasi trafiği olduğunu duyuyoruz. Rusya pazarının mutlaka açılması lazım. En hızlı hareket edilecek Pazar Rusya. Bu yüzden umudumuz önce Rusya’nın açılması. Çok ciddi denetimler var.”

Haber - Halil Öncü