Havacılık

Tümü

Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü’nden, Rus sivil havacılığına Kırmızı Bayrak

Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü’nden, Rus sivil havacılığına Kırmızı Bayrak

Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü, Rusya'da sivil havacılığın güvenliği ile ilgili ciddi sorunlara dikkat çekerek ülkeye “kırmızı bayrak” koydu.

Rusya Tur Operatörleri Birliği ATOR’un haberine göre, BM yapısının bir parçası olan Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü (ICAO), Rus sivil havacılığında ciddi güvenlik sorunlarına dikkat çekerek “Kırmızı Bayrak” la işaretledi. Daha önce, ICAO'nun Rusya'da işletilen uçakların çifte tescili ile bağlantılı olarak atmayı amaçladığı böyle bir adım hakkında uyarıda bulunsa da bu kararın Rus yetkililerce siyasi olduğuna inanılıyor. Fakat ICAO temsilcilerine göre ise Rusya uçuşların güvenliğini bağımsız olarak kontrol edemiyor.

Rus yetkililer, çalışma sırasında yedek parça temini için şeffaf olmayan şemaların kullanılması ve bakımın doğrudan kontrol olmadan yapılması gibi bir durumun mümkün olmadığını dile getirseler de uçaklarla ilgili yaşanan yedek parça, tamir ve bakım konusunda yaşanan zorlukları ne hükümet ne de uzmanlar tarafından inkâr edilmedi.

Turistler ve tur operatörleri için doğrudan hiçbir şey değişmedi. Böyle bir tanımlama işaretinin varlığı, Rus havacılık endüstrisi için ek yasaklar gerektirmese de Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü için bir "endişe sembolü" dür.