Genel

Uluslararası Turizm Çalıştayı’nın sonuç raporu yayımlandı

Uluslararası Turizm Çalıştayı’nın sonuç raporu yayımlandı

Pullman İstanbul Hotel’de 6-7 Nisan tarihleri arasında gerçekleştirilen Uluslararası Turizm Çalıştayı’nın sonuç raporu yayımlandı.

21 Milyon Euro’yu aşan bir iş hacmine ulaşan etkinlik, aralarında Amerika Tur Operatörleri Birliği Başkanı Terry Dale’in de bulunduğu dünya çapında 14 turizm birliği başkanının konuşmacı olarak ağırladı.

Çalıştay’ın organizasyonunu üstlenen TravelShop Turkey Genel Müdürü Murtaza Kalender, etkinlik sonuç raporu ile ilgili olarak şu şekilde konuştu: “Öncelikle Türkiye Turizm Tanıtma ve Kalkınma Ajansı’na, Kültür ve Turizm Bakanlığı’na, Türk Hava Yolları’na, Accor’a, Pullman İstanbul Hotel’e, İstanbul Turizm Derneği’ne ve sayamadığım kıymetli destekçilerimize çok teşekkür ederim. Etkinliğimiz pandemi dönemine denk geldi ve buna rağmen turizm sektörümüz için çok faydalı oldu” dedi.

Etkinlikten rakamlar:

Katılım gösteren ülke sayısı: 33
Katılım gösteren hosted buyer sayısı: 175
Konferans konuşmacı sayısı: 23
Katılım gösteren katılımcı sayısı: 307
Toplam ziyaretçi sayısı: 186
Etkinlikte gerçekleşen randevu sayısı: 2184
Etkinlikte oluşan bütçe: 21.250.000 Euro
Etkinlijhd imzalanan ve teyit olunan talep sayısı: 155
Taleplerde teyit olunan kişi sayısı: 21.625

Murtaza Kalender, etkinliğe 250 yabancı Hosted Buyer beklediklerini ancak bazılarının yola çıkarken yaptırdığı PCR testlerinin pozitif çıkması, bazı sınırların son dakikada seyahate kapanması ve bazı uçuşların iptali nedeniyle nihai sayılarda eksilme olduğunu söyledi. Kalender, bu denli önemli bir etkinliği Türkiye’de yaparak dünyada büyük bir ses getirdiklerini belirterek, amaçlarının, 2020 yılındaki turizm kayıplarını yeniden telafi etmek olduğunu dile getirdi.

Kalender, sözlerini şöyle noktaladı: “Katılımcılardan çok güzel geri dönüşler aldık. Hem sektörün morali ve motivasyonu yerine geldi hem de tüm dünyaya, ülkemizin güvenli ve Covid-19 tedbirleri alınarak bu tip bir etkinlik yapmasının mümkün olduğunu gösterdik.”