ÜNLÜ TATİL MERKEZİNİ KORUMAK İÇİN MANİFESTO HAZIRLADILAR

ÜNLÜ TATİL MERKEZİNİ KORUMAK İÇİN MANİFESTO HAZIRLADILAR

Alaçatı Turizm Derneği ve tüm Alaçatılılar, ‘Alaçatı bizim’ diyerek kolları sıvadı. Bir manifesto yazılarak, Alaçatı'nın yaşam ve kültürünü korumak için harekete geçildi.

Alaçatı yerli halkı, işletmeler ve 2007 yılından bu yana faaliyet gösteren Alaçatı Turizm Derneği (ATD), Alaçatı’yı Alaçatı yapan değerleri ve yaşam kültürünü koruma amacıyla çalışmalarını yoğun olarak sürdürüyor. 150 işletme üyesi bulunan dernek, Alaçatı halkını da yanına alarak 13 maddelik detaylı bir Alaçatı Manifestosu hazırladı. Hazırlanan manifesto, 22 Ağustos 2017 Salı günü imzaya açıldı. Birçok işletmede imzaya açılan manifestonun, birçok işletmede ve sokaklarda görünür yerlere asılacağı belirtildi.

İş yerlerine de asılacak
Alaçatı Turizm Derneği adına bir açıklama yapan Celal Bayraktaroğlu, Alaçatı’nın sadece İzmir’in değil, Türkiye’nin önemli bir değeri olduğunu belirterek hem işletmeler ve oteller, hem de ziyaretçiler tarafından özenle korunması gerektiğine dikkat çekti. Bayraktaroğlu, “Romantik sokakları, gurme restoranları, butik otelleri, tasarım butikleri, antikacıları, sanat galerileri ve rüzgar sörfü ile cazibe merkezi olan ve sürekli artan ziyaretçi ilgisi nedeniyle Alaçatı’yı koruma ve iyileştirme çalışmalarının önemi her geçen yıl daha da artıyor. Bu nedenle Alaçatı Turizm Derneğinin, belediyenin ve diğer sivil toplum örgütlerinin işbirliğiyle sürdürülebilir koruma projeleri Alaçatı’nın gelecek yıllara aynı değerde taşınmasını amaçlıyor” dedi.

Huzuru koruyacaklar
Alaçatı’nın dinlence yeri olarak değer kazandığı günlerde farklılığı ile öne çıktığını ifade eden Bayraktaroğlu, artan misafir sayısı ile paralel olarak yükselen müzik sesleri ve sokaklara taşan masa sandalyelerin Alaçatı’nın algısını değiştirdiğini ve eksenin eğlenceye kaydığını söyledi. Alaçatı’nın romantik ve huzurlu yaşamı ile genç, dinamik eğlence hayatının iyi bir planlama ile birlikte yaşatılabileceğine inandığını belirten Bayraktaroğlu, Alaçatı halkı ve belediye ile birlikte el ele vererek yalnızca Alaçatı’ya özgü taş evlerin değil işletme, trafik, ışık tonu, sessizlik ve huzurun korunmasına yönelik konularda önlemler almaya çalıştıklarını ifade etti.

Alaçatı için duyarlı olmaya davet var
Alaçatı Turizm Derneği Başkanı Celal Bayraktaroğlu, bölgenin daha fazla değişime uğramadan korunabilmesi için Çeşme Belediyesi ve diğer sivil toplum örgütleri ile ortak çalışmalar yürüttüklerini belirterek, gürültü kirliliği için halk hareketleri başlatarak insanları daha duyarlı olmaya çağırdı. Bayraktaroğlu, belediyenin de manifestoyu imzalayarak ortak bilinç oluşturmak için destek olduğunun altını çizdi. Bayraktaroğlu, çevrenin ve Alaçatı yaşam kültürünün korunmasında yerel yönetimlerle birlikte sorumluluk alan Alaçatı Turizm Derneği ve Alaçatılıların, belediye ile işbirliği içinde kaliteli ve kontrollü eğlence anlayışının benimsenmesi için hazırlanan manifesto ile özenle çalışmalarına devam edeceklerini sözlerine ekledi.

Hazırlanan 13 maddelik manifesto şöyle:
“Alaçatı yaşam kültürüne sahip çıkar koruruz.
Alaçatı sakinlerinin köy içinde kalmasını isteriz.
Mahallemizde komşularımızı önemseriz.
Sanatı ve sanatçıyı destekleriz.
Yerel üretimlerimize ve lezzetlerimize sahip çıkarız.
Yöremize özgü değerleri ve doğayı koruruz.
Sörf sporunun gelişmesine destek veririz.
Alaçatı yaşamı kalitesini gözetir, geliştiririz.
Alaçatı’yı temiz tutmanın hepimizin görevi olduğunu biliriz.
Gürültü ile mücadele etmekten kaçınmayız.
Misafirlerimizin keyifli tatil geçirmesini önemseriz.
Misafirlerimizin de Alaçatı yaşam kültürüne saygı göstermesini isteriz.
Misafirlerimizin görüşlerini önemseriz.”

Bizi paylaş!


Tarafsız ve güncel turizm haberlerinin adresi Tourism Today; günümüz teknolojisine uyumlu altyapısı ve sektöre kazandırdığı yeniliklerle turizm sektörünün nabzını tutuyor.

Türkiye ve yurt dışındaki gelişmeleri sıcağı sıcağına takip eden Tourism Today başta sektör temsilcileriyle yapmış olduğu özel röportajlar olmak üzere güncel haber, köşe yazıları, yurt içi ve yurt dışında gerçekleştirilen fuarlara ilişkin fotoğrafları da okurlarıyla paylaşıyor.

Sektöre kazandırdığı ilklerle turizm haberciliğine yeni bir soluk getiren Tourism Today, Türkiye başta olmak üzere birçok ülkenin doğal ve tarihi güzelliklerinin tanıtılmasına yardımcı olurken, sektöre ilişkin tüm gelişmeleri de adeta bir turizm gazetesi gibiymiş gibi çalışarak sektör temsilcilerinin ve okurlarının bilgisine sunuyor.

Turizm sektörüne ilişkin en güncel haberlerin adresi Tourism Today ile sektöre ilişkin en sıcak gelişmeler unutmayın ki bir tık uzağınızda...

Yorum Yap!