Volkan Ataman: “2023 turizm hedefini yakalamak için MICE’ı dikkate almalıyız”

Volkan Ataman: “2023 turizm hedefini yakalamak için MICE’ı dikkate almalıyız”

Türkiye’deki MICE sektörünün gelişmesine büyük katkı sağlayan ve global eventex ödüllerinde de dünya MICE sektörüne yön veren en etkin 100 isim arasına giren Turizm Medya Grubu Başkanı Volkan Ataman, Türkiye MICE sektörü ve ACE of MICE Exhibition by Turkish Airlines hakkında Tourism Today ile önemli bilgiler paylaştı.

Türkiye 2023 yılı turizm hedeflerini açıkladı. Burada MICE’ın rolünü nasıl görüyorsunuz?
Türkiye 2018 yılında 39.5 milyon turist ağırladı ve turizm geliri 29.5 milyar dolar olarak gerçekleşti. 2019 İlk 8 ayına bakacak olursak 31 milyon turiste ulaşırken bunun 10 milyon 328 bini Antalya 9 milyon 998 bin ise İstanbul olarak gerçekleşti. 2018 yılında turistlerin ortalama harcaması 617 dolarken 2019 ikinci çeyreği itibariyle turist başına harcama tutarımız 607 dolar seviyesine geriledi. Yani gelen turist sayısı artıyor harcama azalıyor. Mastercard’ın yapmış olduğu araştırmaya göre İstanbul’da günlük harcama tutarı 108 dolarken Antalya 45 dolar Paris 301 dolar Dubai ise 537 dolarlara kadar çıkmakta.

Türkiye 2023 yılında 75 milyon turist 65 milyar dolar turizm geliri ve gecelik 86 dolarlık bir harcama hedefi ortaya koydu ve Turizm Tanıtım Ajansı’nı faal hale getirme çalışmaları başladı. Dünya turizm gelirleri içinde MICE sektörünün yüzde 30’luk bir paya sahip olduğunu düşünürsek bu alanda 19.5 milyar dolar gibi bir beklentiye sahip olmamız gerektiği ortaya çıkıyor. Bu kadar büyük bir beklentiye sahipken MICE alanında şu ana kadar uzun vadeli bir stratejik planlamanın ve örgütsel bir çalışmanın hayata geçirilmediğini görüyoruz. Turizm hedeflerimizin gerçekleştirilmesi için bu planlamanın hayata geçirilmesi ivedilikle şarttır.

Baktığımız zaman Barcelona, Paris, Venedik gibi şehirler artık turistlere sınırlama getirmeyi ve nitelikli turist hedefleyerek kişi başı harcama tutarını arttırmaya yönelmiş durumda. ICCA sıralamasına bakarsak da zaten Paris, Viyana, Madrid, Barselona ve Berlin’in ilk 5 sırayı paylaştığını ve bu şehirlerin MICE alanında çok akıllıca destinasyon pazarlaması ve lobi faaliyetleri yaparak dünya MICE sektöründeki liderliklerini her geçen gün arttırdıklarını görebiliriz. Özellikle İstanbul ve Antalya gibi MICE alanında çok önemli şehirlerimizin bu destinasyonlardan geri kalan bir yönü var mıdır? Neden İstanbul 84 Antalya 225. sırada?

MICE Sektörü ekonomiye, ülke ve şehirlere ne gibi avantajlar sağlar?
MICE sektörünün, şehirlerin gelişmesine sağladığı katkı turizm alanında ilk sırada gelmektedir. Uluslararası bilinirlik ve tanıtıma katkısı, hedeflemiş olduğumuz nitelikli turistin ülkemize gelmesi kongre, toplantı ve etkinlik katılımcılarının yüksek profili ve etki alanlarının genişliği devamında tatilci olarak gelmesinin önünü açar. Kişi başı 2.500 dolar harcama seviyesine sahiptir. Uluslararası toplantı ve kongreler ise bilim dünyasını kapımıza kadar getirmektedir.

İstanbul’un MICE Potansiyelini nasıl görüyorsunuz?
7 tepesi, boğazı, tarihi yarım adası, halici binlerce yıllık tarihi ile Dünya MICE sektörünün tartışmasız en popüler destinasyonu olma potansiyelini taşıyor. Konaklama ve koltuk kapasitesinin yüksekliği, İstanbul Havalimanı’nın bütün fazları tamamlandığında 200 milyon yolcu kapasitesi ve THY’nin 122 ülkeden 315 noktaya uçuş sağlaması, hizmet kalitesinin yüksekliği, İstanbul’da 800’den fazla Incentive, PCO (Profesyonel Kongre Organizatörü), DMC (Destinasyon Yönetim Firması) ve etkinlik ajansının hizmet vermesi, son teknolojiye ve uluslararası deneyime sahip 2000’e yakın hizmet sağlayıcımızın bulunması, uluslararası şirketlerin merkezlerinin İstanbul’da olmasının avantajı.

Peki, İstanbul’un dünya MICE sektörü lideri olması için neler yapılmalı?
En büyük hayalim bunun gerçekleşmesini görmek ve bu konuda öncülük etmek… Bu mümkün mü? Kesinlikle evet! Bunun için iki aşamalı plan gerekli. Birincisi şehrin belli konularda toparlanması gerekli bu konular; Turistlerin ve delegelerin kendilerini güvenli hissedeceği bir güvenlik politikasının devreye alınması. Kötü görünüm sunan dilenci, evsizler, sokak hayvanları v.s gibi konularında net politikaların ortaya konması gerekiyor. Taksilerin tek tip olması, eğitim sertifika zorunluluğunun getirilmesi ve düzenli denetlenmesi, şehir tabelalarının Türkçe-İngilizce olarak yapılandırılması, müzelerimizde teknolojik ve deneyim yaşatan bir dönüşümün sağlanması, turizm information bürolarımızın daha cazibeli bir hale getirilmesi, özellikle turistik yerlerdeki esnafımızın eğitim çalışmalarına başlanması, şehre sanatsal yatırımlar yapılması (heykeller, sokak resimleri, enstülasyonlar v.s) ve uzun süreden beri sessiz olan eğlence hayatının tekrar cazip hale gelmesi gibi…

İkincisi ise İBB bünyesinde MICE başkanlığının kurularak Turizm, Ticaret ve Dışişleri bakanlıkları, TÜRSAB, İTO gibi ilgili kurumlarla koordineli çalışan ancak bu konuda şehri tek merkezden yöneten bir otoritenin kurulmasının çok önemli olduğunu düşünüyorum. Bu başkanlık; İstanbul’u dünya kongre, toplantı ve etkinlik sektöründe konumlandırılmasının sağlanarak profesyonel olarak destinasyon pazarlama faaliyetlerine başlanması ve bir kimlik kazandırılması, 360 derecelik pr ve iletişim ofisinin devreye sokularak orta ve uzun vadeli uluslararası MICE iletişim stratejisinin ortaya çıkartılması,  negatif algının pozitif algıya dönüştürülmesi ve yaşanabilecek olumsuz olaylar ile karşılaşıldığında “Kriz ve İletişim Yönetimi Planı” oluşturularak algı yönetiminin doğru şekilde yapılmasıyla şehrin güvenilir olduğu algısının global alanda sağlanarak dünya çapında lobi ve iletişim faaliyetlerinin yürütülmesi, hedef pazarların net olarak ortaya konularak kongre, toplantı ve etkinlik karar mercilerinin İstanbul’da düzenli olarak organize edilecek VIP gezilerle şehri tanımalarının ve şehrin MICE potansiyelini görmelerinin sağlanması, İstanbul’da bulunan uluslararası şirketlerin etkinlik satın alma yöneticilerinin ve uluslararası ayağı bulunan ulusal dernek başkanlarının; kendi şirket ve dernekleri üzerinden uluslararası incentive ve kongrelerin İstanbul’da düzenlenmesinin sağlanması için onları yönlendirici, eğitici ve motive edici aktivitelerin yapılması, İstanbul şehrinin “Yeşil Etkinlikleri” desteklediğinin vurgulanması ve atık yönetimi süreçlerinin doğru olarak uygulanmasının sağlanması, uluslararası MICE fuarları, zirveleri, B2B Workshoplara kreatif, planlı ve ses getirecek şekilde doğru ekipler ile katılım sağlanması, MICE verisine ulaşımının sağlanması ve şehre MICE için gelen delege sayılarının ortaya çıkartılması için çalışmaların başlaması gerekiyor. Veriye sahip olmadan hedef koyamazsınız. Şehrimize dünya çapında ses getirecek festival ve etkinliklerin kazandırılması gerekiyor. Bu etkinliklerin dünyada ses getirecek şekilde yoğun iletişim kampanyalarının gerçekleştirilmesinin sağlanması.

Turizm Medya Grubu’nun düzenlediği ve alanda çok ses getiren ACE of MICE Exhibition by Turkish Airlines fuarıyla özel bir etkinliğe imza atıyorsunuz. Bu yılki fuar içeriğinden bahseder misiniz?
Türkiye’nin ilk ve tek, dünyanın ise en büyük üçüncü kongre, toplantı ve etkinlik fuarı olan ACE of M.I.C.E. Exhibition by Turkish Airlines’ın yedincisini , 22-24 Ocak 2020 tarihlerinde İstanbul Kongre Merkezi – ICC’de gerçekleştiriyoruz. Türkiye MICE sektörünün uluslararası alandaki gelişimi ve pazar payının büyümesi adına şimdiye kadar birçok atılım gerçekleştirdik. Türkiye’nin en kapsamlı B2B etkinliği olan fuarımız, her yıl dünyanın dört bir yanından gelen MICE sektörünün lider firmalarını; kurumsal şirketler, dernekler ve MICE profesyonellerinden oluşan yerli ve yabancı satın alıcılar ile buluşturuyor. Bu yıl, 15.000’den fazla ziyaretçiyi ve 300’den fazla sektör paydaşını ağırlayacağız. “Uluslararası Hosted Buyer Programı” için 41 farklı ülkeden gelecek 250 yabancı misafirimiz, 7. ACE of M.I.C.E. kapsamında katılımcı firmalarla B2B görüşmeler gerçekleştirecek. Etkili bir program düzeni çerçevesinde oluşturduğumuz online sistem üzerinden HB’ler ve fuar katılımcıları karşılıklı olarak randevu alabiliyor ve kendi isteklerine göre takvimlerini oluşturabiliyorlar. Her yıl 1000’den fazla profesyonel başvuru alan Hosted Buyer programı sürecinde detaylı bir filtreleme ve eleme süreci gerçekleştiriliyor ve süreç sonunda 250 dünyaca tanınan yabancı firma fuarda ağırlanmaya hak kazanıyor. Özellikle hem kalite hem de nicelik anlamında katılımcılarımızı çok daha yüksek düzeyde bir program bekliyor.

Bu yıl ACE of M.I.C.E. Exhibition konferans programı hakkında bilgi verir misiniz?
22 – 23 Ocak 2020 tarihlerinde İstanbul Kongre Merkezi (ICC) ‘ Üsküdar Salonunda  ‘ Production Talks konferansıyla dünyada ses getiren büyük organizasyonların yaratıcılarını ilk kez İstanbul’da bir araya getiriyoruz. İki gün boyunca dünyaca ünlü prodüksiyon devlerini ağırlayacağımız konferans için kendi alanlarında yıldız 18 ismi ağırlayacağız. Eurovision’ın Prodüksiyon Direktöründen, Londra Olimpiyatlarının tasarımcısına, Beyonce konser organizasyonu dizaynırından Cirque de soley prodüksiyon direktörüne kadar bir çok isim Production Talks sahnesinde ağırlanacak. 24 Ocak tarihinde ise İstanbul’u dünya MICE sektörü lider destinasyonu yapmak amacıyla izlenecek yol haritasının belirlenmesi için sektörümüzün en önde gelen isimlerinin katılımıyla "İstanbul MICE Zirvesi" düzenlenecek. Bu zirve sonucunda ise yol haritamız belirlenmiş ve sonuç raporu yayınlanmış olacak.

Bizi paylaş!


Tarafsız ve güncel turizm haberlerinin adresi Tourism Today; günümüz teknolojisine uyumlu altyapısı ve sektöre kazandırdığı yeniliklerle turizm sektörünün nabzını tutuyor.

Türkiye ve yurt dışındaki gelişmeleri sıcağı sıcağına takip eden Tourism Today başta sektör temsilcileriyle yapmış olduğu özel röportajlar olmak üzere güncel haber, köşe yazıları, yurt içi ve yurt dışında gerçekleştirilen fuarlara ilişkin fotoğrafları da okurlarıyla paylaşıyor.

Sektöre kazandırdığı ilklerle turizm haberciliğine yeni bir soluk getiren Tourism Today, Türkiye başta olmak üzere birçok ülkenin doğal ve tarihi güzelliklerinin tanıtılmasına yardımcı olurken, sektöre ilişkin tüm gelişmeleri de adeta bir turizm gazetesi gibiymiş gibi çalışarak sektör temsilcilerinin ve okurlarının bilgisine sunuyor.

Turizm sektörüne ilişkin en güncel haberlerin adresi Tourism Today ile sektöre ilişkin en sıcak gelişmeler unutmayın ki bir tık uzağınızda...

Yorum Yap!