Otel

Tümü

Volkan Şimşek: “Fun & Sun Hotels önce Türkiye’de büyüyecek”

Volkan Şimşek: “Fun & Sun Hotels önce Türkiye’de büyüyecek”

Fun & Sun Hotels CEO’su Volkan Şimşek, 2021 turizm sezonunu ve Fun & Sun Hotels’in büyüme hedeflerini Tourism Today Haber Müdürü Tuncay Sevin’e değerlendirdi.

FİYAT REKABETİ PLANLARI BOZDU

TUI Rusya bünyesinde Fun&Sun A.Ş. olarak bu sene yeni bir oluşuma gittiklerini hatırlatan ve satın alma ve kiralama yoluyla sektöre Fun&Sun Hotels olarak yeni bir giriş yaptıklarını belirten Volkan Şimşek “Bu sene 3 otel ile sezona başladık. Ancak sezon istediğimiz gibi gitmedi. Rusya’nın Türkiye’ye hava sahasını kapatması planlarımızı etkiledi. 22 Haziran'a kadar süren kapanma süreci bütün planlarımızın değişmesine neden oldu. Belek’teki otelimizi erken açtık ve belli bir doluluk oranı yakaladık. Ama bu sefer de piyasanın da içinde bulunduğu bir fiyat savaşına girmek durumunda kaldık. Ortalama satış fiyatları da istediğimiz seviyelerde gerçekleşmedi. Sonuç olarak bu sezondan memnun değilim. Ama bu da bizden kaynaklanan bir durum değildi. Rusya’nın kapanması ve fiyat rekabeti planları bozdu. Bütün oteller, Rusya’nın hava sahasını açması ile misafir alabilmek için fiyatlarıyla hareket etti. Ve bu fiyat savaşları halen devam ediyor. Açık tutmayı düşündüğümüz tesisleri belki daha erken kapatacağız. Çünkü piyasadaki fiyatlarla ayakta durmak mümkün değil” dedi.

“İLK ODAK NOKTAMIZ DA TABİ Kİ TÜRKİYE

Fun & Sun Hotels’i büyütmek için çalışmaların devam ettiğini ifade eden Volkan Şimşek “Yeni otellerle görüşmelerimiz devam ediyor. Otel sayımızı mümkün olduğunca artıracağız. Bir limitimiz yok. 2023’te 10 otel işletmeyi planlıyorduk ama bu nasıl gerçekleşir bilemiyoruz. Ama otel sayımızı artırmak istiyoruz. TUI Rusya, otelcilik alanında büyümeye devam edecek. İlk odak noktamız da tabi ki Türkiye. İşi önce Türkiye’de kurgulayıp belli bir standardı yakalayıp TUI Rusya’nın operasyon yaptığı diğer ülkelerde de otel satın alması ve kiralaması olacak” şeklinde konuştu.

“BİZİM İÇİN BÜYÜK AVANTAJ”

Rusya pazarından Türkiye’ye turist akışına da değinen Volkan Şimşek “Rusya pazarından turist akışı gelecek sene de artarak devam edecek. Rusya’da da insanlar istedikleri kadar tatil yapamadı. 2 sene insanlar evlerinde tıkıldı ve daha fazla tatil yapmak istiyorlar. Rusya’nın turizm konusunda kendisine en yakın ülke Türkiye. Ruslar burada kendilerini evlerinde hissediyor ve bu bizim için büyük avantaj. Bizimle rekabet edecek Mısır’a da uçuşların kapalı olması, charterların başlamamış olması bize avantaj sağlıyor. Bu çok güzel bir şey değil ama Rus pazarının Mısır’da bu şekilde kalması bizim için avantaj” diye konuştu.