STK

Tümü

Volkan Yorulmaz: “Kriz artık normalimiz oldu”

Volkan Yorulmaz: “Kriz artık normalimiz oldu”

Kemer Tanıtım Vakfı (KETAV) Başkanı Volkan Yorulmaz, Kemer’in önemli pazarları olan Ukrayna ve Rusya arasındaki savaşı ve turizme yansımalarını değerlendirdi. Yorulmaz, Rusya ve Ukrayna ağırlıklı çalışan otellerin ciddi sıkıntılar yaşayacağını söyledi.

Kemer için en önemli pazarlar olan Ukrayna ve Rusya’nın içinde bulunduğu savaş durumunu değerlendiren Volkan Yorulmaz, “Türkiye ve özellikle Kemer için iki önemli pazarımız savaş halinde. Ukrayna’dan turist gelemez. Rusya’dan Antalya’ya 7 milyon turist bekliyorduk ama 2 milyon gibi bir rakam gerçekleşecektir. Ukrayna ve Rusya’nın içinde bulunduğu durum tabi ki direkt Kemer’i etkileyecektir” dedi.

Alternatif pazarlara yer veren otellerin daha şanslı olacağını söyleyen Volkan Yorulmaz, “Rusya ve Ukrayna ağırlıklı çalışan tesisler ciddi sıkıntılar yaşayacak” dedi. Yorulmaz, “Bugün itibari ile alınacak önlemler çok geçerli değil artık. Pazar dağılımını ve stratejisinin daha önceden yapılması gerekiyordu. Rusya ve Ukrayna’da sıkıntı var diyerek birden bire yüzünüzü Avrupa’ya dönemezsiniz. Sonuç olarak çok zor bir yıl geçireceğiz. 2021’de aldığımız destekler devam ederse biraz nefes alabiliriz” şeklinde konuştu.

İç pazarı da değerlendiren VolkanYorulmaz, “Türk tüketicinin alım gücü ciddi oranda düştü. Her şeye zam geldi. Ama yine de Türk misafir tatile gelecektir diye düşünüyoruz. İç pazardaki rezervasyon akışı da iyi gidiyor. İç pazarı iyi olan tesisler bu sene ayakta kalacaktır” dedi.

Turizm yapmanın ve turizmci olmanın her geçen sene zorlaştığına dikkat çeken Yorulmaz, açıklamalarına şöyle devam etti: “Kriz artık normalimiz oldu. Şu anda pandemi, savaş ve artan maliyetlerle mücadele ediyoruz. Bazen iş konuşmayı unutuyoruz. Hizmet, kalite, operasyonları konuşmayı unuttuk. Ukrayna, Türkiye, ABD ve Rusya ilişkilerini tartışıyoruz. Bu bizim işimiz değil. Pandemi, savaş derken kendi konumuzun dışında birçok konuya vakıf olmamız gerekiyor artık. Maalesef zor bir sektördeyiz” diye konuştu.