Dünya

WTTC açıkladı: “Dünya turizmi iyileşme yolunda”

WTTC açıkladı: “Dünya turizmi iyileşme yolunda”

Dünya Seyahat ve Turizm Konseyi'nin (WTTC) Oxford Economics ile iş birliği yaptığı Ekonomik Eğilimler Raporu yayınlandı. Pek çok ülkenin geçtiğimiz turizm sezonlarına oranla 2021 yılındaki konumlarının ortaya koyulduğu rapor, son iki yılın zorluklarına rağmen turizm ve seyahat sektörlerinin iyileşme yolunda olduğunu gösteriyor.

Yayınlanan rapora göre ABD, yurt içi seyahati artırarak uzun seyahat kısıtlamalarına rağmen dünyanın en büyük seyahat ve turizm pazarı konumunu koruyor. Çin ikinci, Almanya’nın ise üçüncü sırayı aldığı listede 2019’da beşinci sırada olan İngiltere, küresel sıralamada en büyük düşüşü yaşayan ülke olarak dokuzuncu sıraya geriledi. Ülke sadece 157 milyar ABD dolarının biraz üzerinde bir katkı sağladı.

WTTC'nin verileri, Seyahat ve Turizm sektörünün GSYİH'ye katkısı açısından ABD Seyahat ve Turizm sektörünün ülke ekonomisine katkısı 2019'da 700 milyar ABD doları azalarak geçen yıl 1,3 trilyon ABD dolarının hemen altına düşmesine rağmen birinciliğini koruyor. Çin'in 814 milyar ABD doları ile ikinciliğini koruduğu raporda, Almanya'nın ise 251 milyar ABD doları ile dünyanın en büyük üçüncü Seyahat ve Turizm sektörü olarak devam ettiği görülüyor.

Raporla ilgili olarak zorlu bir sürece rağmen seyahat ve turizm sektörlerinin başarılı bir direnç gösterdiğini belirten WTTC Başkanı ve CEO’su Julia Simpson, “Önümüzdeki 10 yıl içinde Seyahat ve Turizm büyümesi küresel ekonomiyi geride bırakacak” dedi.

WTTC’nin tahminlerine göre, dünya çapında iş seyahatinin bu yıl %41’den fazla büyümesi bekleniyor. Önümüzdeki 10 yıl için iş seyahatlerinin yıllık ortalama %5,5 oranında büyüyebileceğini ve Asya-Pasifik bölgesinde daha hızlı geri dönebileceğini tahmin ediyor.

WTTC, 2032 yılına kadar Çin'in ABD'yi geçerek dünyanın en büyük Seyahat ve Turizm pazarı olabileceğini tahmin ediyor. Araştırma, Çin'in seyahat ve turizm sektörünün GSYİH'ye katkısının 2032 yılına kadar 3,9 trilyon ABD Dolarına ulaşabileceğini ve bu da onu dünyanın en güçlü Seyahat ve Turizm pazarı haline getirebileceğini ve Hindistan'ın Almanya'yı 457 milyar ABD Doları değerindeki tahmini değerle üçüncü sıraya taşıyabileceğini gösteriyor.