Yabancı turist ayakkabı aldı, yerli turist yedi-içti

Yabancı turist ayakkabı aldı, yerli turist yedi-içti

İlk altı ayda yabancı turist 1.5 milyar dolarlık ayakkabı ve çanta alırken, yerli turistin harcamasının 4’te 3’ü ise yeme içmeye gitti.

Yükselen turizm rakamlarıyla beraber harcama kalemleri de çeşitleniyor. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerinden derlenen bilgiye göre, yılın ilk yarısında tatilini Türkiye’de geçiren turistlerin toplam harcaması, 9 milyar 663 milyon doları kişisel harcama, 2 milyar 940 milyon doları da paket tur harcamaları olmak üzere 12 milyar 603 milyon doları buldu. Turistlerin kişisel harcamalarının 4’te 1’ini yaklaşık 2.5 milyar dolarla ‘Türkiye içi ve uluslararası ulaştırma harcamaları’ oluştururken, bu kalemi 2 milyar 400 milyon dolarla ‘yeme-içme’ harcamaları takip etti. Yeme-içme harcamalarında yüzde 3.6 düştü.  Halı ve Kilim AldılarTuristlerin konaklama masrafları 1 milyar 438 milyon dolar, sağlık masrafları 537 milyon dolar olarak hesaplandı. Türkiye’de spor, eğitim ve kültür için turistlerin harcadığı tutar 152 milyon doları bulurken, tur hizmetleri için yaptıkları harcamalar 51 milyon doları aştı.Yılın ilk yarısında turistlerin yaptığı harcamalarda 1 milyar 548 milyon dolarla ‘giyecek ve ayakkabı’ yüzde 12 paya sahip oldu. Hediyelik eşyaya 545 milyon dolar harcayan turistler, Türkiye’den 52 milyon dolarlık halı ve kilim aldı.       Tur için HarcanıyorÖte yandan yurt içinde ikamet edip başka ülkeleri ziyaret eden vatandaşların harcamalarından oluşan turizm gideri, bu yılın 6 ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 21 azalarak 2.1 milyar dolara geriledi. Turizm giderlerinin 1 milyar 867 milyon doları kişisel harcama ve 282 milyon doları paket tur harcamalarından oluştu. Vatandaşların, yurt dışı ziyaretlerindeki kişisel harcamalarının yaklaşık 4›te 3›ü yeme-içme, konaklama ve ulaştırma masraflarından oluştu. Harcamaların 575 milyon doları yeme-içme, 557 milyon doları konaklama ve 219 milyon doları ulaştırma için yapıldı. Ziyaretlerde, hediyelik eşya için harcanan tutar ise 171 milyon dolar oldu.     

Bizi paylaş!


Tarafsız ve güncel turizm haberlerinin adresi Tourism Today; günümüz teknolojisine uyumlu altyapısı ve sektöre kazandırdığı yeniliklerle turizm sektörünün nabzını tutuyor.

Türkiye ve yurt dışındaki gelişmeleri sıcağı sıcağına takip eden Tourism Today başta sektör temsilcileriyle yapmış olduğu özel röportajlar olmak üzere güncel haber, köşe yazıları, yurt içi ve yurt dışında gerçekleştirilen fuarlara ilişkin fotoğrafları da okurlarıyla paylaşıyor.

Sektöre kazandırdığı ilklerle turizm haberciliğine yeni bir soluk getiren Tourism Today, Türkiye başta olmak üzere birçok ülkenin doğal ve tarihi güzelliklerinin tanıtılmasına yardımcı olurken, sektöre ilişkin tüm gelişmeleri de adeta bir turizm gazetesi gibiymiş gibi çalışarak sektör temsilcilerinin ve okurlarının bilgisine sunuyor.

Turizm sektörüne ilişkin en güncel haberlerin adresi Tourism Today ile sektöre ilişkin en sıcak gelişmeler unutmayın ki bir tık uzağınızda...

Yorum Yap!