Yazar: Fatma Karabuber

Tümü

İzmir tarihi kent merkezi UNESCO yolunda

İzmir tarihi kent merkezi UNESCO yolunda

Her kişisel ya da iş seyahatlerimde turizm değeri olmuş önde gelen illeri gördüğümde, karış karış sokaklarını arşınladığımda, bizde daha iyisi var diyerek hep aklıma gelirdi her gün evime gidip gelirken geçtiğim İkiçeşmelik semti ve civarı.

Bana göre tarihi İzmir. Aslında İzmir 'i tarihten ayırmak çok mümkün değildir. Sahip olduğu her olgusu ile bir bütündür İzmir.  İkiçeşmelik, Havra Sokağı, Kemeraltı, Agora.Kokusu bile bir başkadır, hareketliliği, insanı, esnafı, tarihi mekanları hiçbir yere benzemez.  Bir turizmci olarak hep hayıflanırdım, bu bölge koruma altına alınsa, turizme tam anlamı ile kazandırılsa, tescillense biz turizmciler de ilimizdeki bu turizm potansiyelini hakkı ile sunabilme şansımızı yakalayabilsek diye.  

İşte bu kötü zamanlarda bir müjde gibi geldi bu haber. Başvuru süreci hakkında daha önce bilgi sahibi olmadığımızdan haberi okuyunca gözlerime inanamadım.  "Kemeraltı ve çevresini kapsayan İzmir Tarihi Kent Merkezi UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’ne girmeyi başardı."  İnanılır gibi değildi yaşadığımız bu zor zamanlarda. Araştırdım. Evet doğruydu haber.  Peki bizlere ne kazandıracaktı bu süreç bu değer, kısacası UNESCO?   

Halen Bergama ve Selçuk gibi iki değeri olan UNESCO Dünya Mirası Daimi Listesi’nde olan İzmir'i tarihi kent merkezi ile diğer zenginliklerini de UNESCO Dünya mirasına dahil olmasının, İzmir in uluslararası tanınırlılığının artırarak, İzmir ‘in  ve ülkemizin turizm alanındaki hedeflerine ulaşmada büyük katkı sağlayacağı bekleniyor diyordu haberde.   

İzmir için yeni pazar potansiyelleri oluşturma adına görüşmeler yaptığımız da acentelerimiz ile çözüm ortaklarımız ile duyduğumuz cümle ne yazık ki "bizim getirdiğimiz turistler İzmir 'i çok tercih etmeyebiliyor ya da tanımıyorlar" gibi cümlelerdi.   

İşte bize bir turizmci, bir otelci olarak paha biçilmez bir fırsat.  Marka değeri tescillenmiş bir oluşum. " İzmir tarihi kent merkezi"   

Peki, UNESCO Dünya listesi nedir?  Unesco’ya bağlı dünya mirasları komitesi tarafından belirlenmiş ve bulundukları ülkenin devleti tarafından korunması garanti edilmiş, tüm dünya için önemli bir değer taşıdığı kabul edilen doğal ve kültürel varlıkların listesidir. Amacı daha iyi tanınırlılığını, korunmasını ve kullanma şartlarında  uluslararası üst normların oluşturmasını sağlamak.   Peki biz turizmcilere katkısı ne olur? Sorusuna  Bergama ve Efes örneğini vermem yeterli olur diye düşünüyorum. Uzakdoğu, Avrupa, Amerika pazarı grup konaklama taleplerinin Anadolu turlarının vazgeçilmezleri olduğunu söylemek turizm işletmelerine yaptığı birçok katkıyı açıklıyordur diye düşünüyorum. Artık İzmir  Anadolu turlarının grup konaklamalarında Bergama - Efes arası bir geçiş güzergahı, mecburi konaklama lokasyonu değil sektöre ilk başladığım 90’ lı yıllardaki gibi başlıbaşına bir tur destinasyonu olacaktır, Agora Açık Hava Müzesi, İzmir Tarihi Kent Merkezi, Arkeoloji Müzesi gibi birbirinden eşsiz, korunmuş değerleri ile. Turizmin bacasız bir sanayi olduğunu göz önünde bulundurduğumuzda konaklama tesislerinin yanında büyük küçük birçok yerel işletmeye de, bölge halkına da faydası olacaktır. Bir başka mutluluk verici haber sürecin 3 yıl gibi bir sürede sonuca ulaşacak olmasının yetkililer tarafından açıklanmış olması.   

Bir İzmirli, her şeyden öte bir turizmci, otel profesyoneli olarak bu süreçte emeği geçen tüm kurum ve kuruluşlara teşekkürümü bir borç bilirim.  

Böyle güzel haberlerle moral bulduğumuz bu zamanda esas  görevimiz bundan sonra  başlıyor, tekrardan daha güçlü, daha azimli, daha istekli, daha çalışkan olacağız emekçilerimiz, işletmemiz, sektörümüz için.   

Yazar'ın diğer yazıları