ORHAN ULUDAĞ

Tümü

Koronavirüs KKTC turizm sektörünü nasıl etkiler?

Koronavirüs KKTC turizm sektörünü nasıl etkiler?
Turizm sektörü, COVID-19'un (Koronavirüs) patlak vermesinin ardından seyahat arz ve talebi üzerindeki etkileriyle en çok etkilenen sektörlerden birisidir. 

Durumun gelişen doğası düşünüldüğünde, COVID-19'un uluslararası turizm üzerindeki tam etkisini tahmin etmek için henüz çok erkendir. Fakat, bu yıl gelirlerinde ciddi miktarda bir düşüş yaşanacağı esastır. Bugün itibariyle, Dünya Turizm Örgütü (UNWTO), 2020'de küresel uluslararası turist varışlarının, Ocak 2020'nin başındaki % 3 ila % 4 büyüme tahminin % 1 ila % 3 arasında bir düşüş yaşayabileceğini öngörmektedir. Bu, uluslararası turistlerin, uluslararası turizm gelirleri kapsamında, harcamalarında 50 ila 70 milyar dolarlık bir zararı ortaya çıkarmaktadır. İlk etapta en çok etkilenen beklenen bölgeler Asya ve Pasifik olarak belirlenmiş olsa da, bu hastalığın küresel açıdan bir salgın olarak yayılmasından sonra uluslararası turist varışlarında total anlamda bir kayıp söz konusudur. 

Adamız genelinde görülen 88 Koronavirüs vakası sadece turizm sekörünü değil, diğer sektörleri de alarm durumuna geçirmiş durumdadır. Turizm sektörü kapsamında alınması gereken bazı önlemleri şöyle sıralayabiliriz. İlk olarak paniğe kapılmadan planlı bir şekilde stratejiler geliştirmeliyiz. Çalışan personelimize mutlaka eğitim vermemiz ve onları sürekli bilgilendirmemiz elzemdir. Bununla beraber, önümüzdeki sezon için geniş ölçekli bir indirim politikasına gidilmemesi gerekir. Bu, yapılan yatırımlarınızın kaybını artıracağı gibi uzun vadede turist algısında yanlış bir mesaj olarak konuşlanabilir. Ek olarak, Dünya Sağlık Örgütünün sunmuş olduğu hijyen ve sanitasyon kurallarının uygulanmasının sağlanması şarttır. Son olarak termal kameraların yetkililer tarafından belirlenen yerlere yerleştirilmesi teşhis açısından gerekli bir hamledir. Ek olarak, bu hassas durumda çalışanlarımıza sahip çıkmamız gerektiğini de belirtmek isterim. 

Unutulmamalıdır ki Turizm Sektörü bir bütündür ve tüm paydaşların aynı güdüyü ortaya koyması gerekmektedir. Devlet Politikası Kapsamında havayolundan havalimanına, otellerden tur operatörleri ve seyahat acentelerine, yiyecek içecek sektöründen eğlence sektörüne yekvücut halinde hareket etmeliyiz. 

Doç. Dr. Orhan Uludağ
Turizm ve Otel İşletmeciliği Yüksek Okul Müdürü
Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi - Lefkoşa - KKTC

Yazar: Orhan Uludağ