Tuncay Sevin

Elveda 2020

Elveda 2020

İtalya hükümetinin açıkladığı 2020 yılı Coronavirüs mücadelesi takvimi İtalya ile çalışan sadece outgoing ve shipping dahil incoming acentalarımızı değil aynı uygulamaların diğer ülkeler tarafından da tercih edilmesi olasılığıyla tüm sektörün umutlarını iyice azalttı. Kısa başlıklarla açıklanan takvim şöyle:


MAYIS - Bahis oyunları, sayısal, süper loto ve benzeri oyunlar oynanacak, fiziki temas mesafesi korunacak,

04 Mayıs - İnsanlar maskeli ve eldivenli olarak sokağa çıkabilecek, giyim ve mobilya mağazaları açılacak, fiziki temas mesafesi korunacak.

11 Mayıs - Mahkemeler ve ofisler çalışmaya başlayacak, fiziki temas mesafesi korunacak.

18 Mayıs - Lokanta, barlar, kafeler açılacak, fiziki temas mesafesi korunacak. 

25 Mayıs - Berber ve kuaförler açılacak, müşteri girişleri tek kişi olarak yapılacak.

31 Mayıs - Futbol ve ekip sporları seyircisiz olarak yapılacak.

08 Haziran - Spor salonları açılacak, bireysel sporlar başlayacak.

EYLÜL - Ortaokullar açılacak, daha üst okullarda online dersler yapılacak.ARALIK - Sinema ve tiyatrolar açılacak.

MART 2021 - Diskolar açılacak, spor karşılaşmaları seyircili olmaya başlayacak.

31 Mart 2021 – Yurt içi ve dışı seyahatler başlayacak. Tüm kısıtlamalar kaldırılacak.

Bu takvimin açıklanması öncesinde Almanya Başbakanı Angela Merkel’in “Seyahatlerin Ekim sonundan önce olmayacağını tahmin ediyorum” demesi, aynı paralelde İngiltere, Fransa ve İspanya’dan gelen haberler iç karartıcı. Rusya zaten bir başka telden çalıyor. Kuzeyiyle, güneyiyle Amerika’dan ise hiç umut yok. Büyük ekonomik sıkıntılar sonrası bu salgın biter bitmez insanların valizini kapıp seyahatlere çıkması çok zor. Önce işlerini güçlerini düzene koyacak, durumlarını düzeltecek, seyahat parasını denkleştirecek ondan sonra seyahat düşünecekler. 

Uygulanacak limitler nedeniyle uçaklarda bırakılacak boş koltuklar, otellerde, plajlarda, lokantalarda uygulanacak fiziki temas mesafelerinin fiyat artışlarına neden olması da işin cabası. Asya’dan gelecekmiş, Araplardan gelecekmiş, bunlar biraz zor.

İflaslar dizisi yaşanan bu dönemi ciddi bir şekilde inceleyen birçok uçak şirketi mayıs sonunu haziran ortasını hedeflerken bazıları da faaliyetlerine başlama tarihi olarak ta 31 Mart 2021 tarihini hedeflemiş durumda.