Yine belgeselden gidelim de sıkıntı olmasın…Geçenlerde kablolu kanalların birinde yayın yapan Japon televizyon kanalında şef aşçı ile ilgili bir belgesel vardı.

Aşçı çocukluğundan beri kasap olan babasının yanında bıçakla ve etle haşır neşir olarak büyür. Eti koklayarak, tadarak, bakarak sınıflandıracak kadar ustalaşır. Kendisine bir kasap dükkanı açar ama bizimkilerle kıyaslanmasın. En az 50 çeşit ürün hazırlar tezgaha. Bu arada pişirme merakı da gelişir kendi pişirdiği etleri küçük lokantasında servis etmeye de başlar. Derken etleri ünlenir ve diğer lokantalar da talep etmeye başlayınca işin niteliği değişir modern kasapçılığa geçer.

Her şey üst düzey kalitede yerellikten uzaklaşmadan et ürünlerinde çeşitliliğine giderken, eğitimciliğe de yönelir. Yanında çalışmaya başlayan gençlere işin inceliklerini bir usta sabrıyla öğretir. Onlara gerçek lokanta masalarında üst düzey servis ile yaptıkları yemekleri tadarak sonuçlarını değerlendirir.

Daha sonra hazırladığı etler ile kendine hayvanları satan çiftçi ailesini ziyarete gider. Bak bu etleri sizden aldım, nasıl lezzetli mi der gibi onlarla paylaşır çiftçiler çok memnundur, sonuçtan gurur duyarlar.

İşler gelişirken ülke çapında gelişen hayvan hastalığı nedeniyle üretimi zorlanır, sonuçta iflas etme noktasına gelir. Zor günler geçirir ama kasaplık ve et şefliğinden başka yapacağı iş yoktur. Parası da az olduğu için internet üzerinden et ticareti yapmayı dener ama pek de istediğini bulamaz. Bir gün ününü duyan uzaktaki bir çiftçi ailesi kendisi ile işbirliği yapabileceğini iletince çok mutlu olur ve arabasına atladığı gibi çiftçiyi ziyarete gider. Açık besicilik yapan bir ailedir çiftçi ailesi. Danalar açık arazide doğal olarak beslenmesi çok etkiler bizim aşçıyı, tam aradığı yerdir.

Aldığı hayvanların etleri çok kalitelidir, kuru ve ıslak et yaşlandırmaları ile çok iyi sonuçlar alır. Hepsini tek tek tadarak sınıflandırır. Eksikliği veya fazlalığı bulmaya çalışır, sonuçta kendi tattığı etleri artık hem kendi lokantasında hem de tanıdığı lokantalarda pişirerek müşterilere ücretsiz tattırır. Sonuç mükemmeldir. Herkes tekrar et talep etmeye başlar. Herkes etin kaynağını sorar ama orası bir sırdır.

İşler yoluna girer, üst düzey  bir lokantada etleriyle tadım yemeğine davet edilir. Yanına iki konuğunu da alır götürür. Muhteşem bir masada yemekler yenir, sohbetler edilir. Yanında getirdiği kim mi? Kendisine et sağlayan karı koca çiftçi ailesi.

Atatürk demiş ki, “Köylü milletin efendisidir”

Yazdıklarım da zaten belgesel. Bize de dizi lazım.

Esen kalın. 

Bizi paylaş!


Tarafsız ve güncel turizm haberlerinin adresi Tourism Today; günümüz teknolojisine uyumlu altyapısı ve sektöre kazandırdığı yeniliklerle turizm sektörünün nabzını tutuyor.

Türkiye ve yurt dışındaki gelişmeleri sıcağı sıcağına takip eden Tourism Today başta sektör temsilcileriyle yapmış olduğu özel röportajlar olmak üzere güncel haber, köşe yazıları, yurt içi ve yurt dışında gerçekleştirilen fuarlara ilişkin fotoğrafları da okurlarıyla paylaşıyor.

Sektöre kazandırdığı ilklerle turizm haberciliğine yeni bir soluk getiren Tourism Today, Türkiye başta olmak üzere birçok ülkenin doğal ve tarihi güzelliklerinin tanıtılmasına yardımcı olurken, sektöre ilişkin tüm gelişmeleri de adeta bir turizm gazetesi gibiymiş gibi çalışarak sektör temsilcilerinin ve okurlarının bilgisine sunuyor.

Turizm sektörüne ilişkin en güncel haberlerin adresi Tourism Today ile sektöre ilişkin en sıcak gelişmeler unutmayın ki bir tık uzağınızda...

Yorum Yap!