Genel

Yonca Aközer “Dijital çözümler, turizmin itici gücü oldu!”

Yonca Aközer “Dijital çözümler, turizmin itici gücü oldu!”

Motivasyon Atölyesi’nin kurucusu Emir Hepoğlu, Alkaş Genel Müdürü Yonca Aközer ile Digital Network Alkaş’ı (DNA) konuştu. Hepoğlu’nun sorularını yanıtlayan Aközer, “Turizm sektörüne Digital Network Alkaş (DNA) ile diğer tüm güç birliği içinde olduğumuz sektörler gibi sinerji yaratmaktan dolayı mutluyuz” dedi.

Digital Network Alkaş
hakkında bilgi verir misiniz?

Pandeminin hızlandırdığı dijitalleşme, konferans dünyasında da karşılığını buldu ve yenilikçi bir çözümün ortaya çıkmasını sağladı. 
Pandemi koşulları yaratıcılığımızı geliştirdi ve işlerimizi dijital ortama taşımamıza neden oldu. Dijital dönüşümde 10 yıl içerisinde düşündüğümüz hedefimizi kısa süre içinde harekete geçirerek, tamamladık.

8 Nisan’da 3200 kişinin katılımı ile ilk webinarımızı gerçekleştirdik.  Ardından daha sonra ofis, AVM, perakande ve teknoloji üzerine webinar serilerimiz devam etti.
Bildiğiniz üzere pandemi ile dijital ortamda çok fazla sektörel içerik üretilmeye başlandı. Biz Alkaş olarak bunları bir araya toplamak ve hızla akan bu yoğun iş temposunda hizmet verdiğimiz sektörlerin bilgi ve içeriklerine bir noktadan ulaşılmasını istedik. Digital Network Alkaş (DNA)  20 farklı sektörü içermesiyle büyük kolaylık sunmaktadır.

İlk webinarımızdan itibaren verilerimizin gücünü ve üst düzey profile ulaşabilme yeteneğimizi gördük. İşimizi online’a taşırken dijital ortamın gerektirdiği yüksek hızı yakaladık ve içerik kalitemizden hiç taviz vermedik. İş dünyasının tartıştığı konular kadar henüz tartışılmasına başlanmamış alternatif konulara da yanıt veren dijital etkinlikler gerçekleştirdik. Şimdiye kadar yaptıklarımız ile
sektörün DNA’sını takip ettiğimiz bir platform olma hedefimizde önemli mesafe kat ettik.

Bir yıl içinde 120’in üzerinde canlı yayın, 346 konuşmacı, 50 bine yakın üst düzey yöneticiye ulaştık. Yılsonuna kadar 100 bin kişiye ulaşmayı ve canlı yayın sayısını 3 katına çıkarmayı hedeflemekteyiz. 2022 sonuna kadar 5 kat daha büyümeyi hedefliyoruz. İletişime ve güncel olmaya ihtiyacımız var. Farklı sektörleri bir araya getirerek ortak akla destek verme vizyonuyla hareket ediyoruz. En az 4 uluslararası etkinliği ev sahipliği yapmak ve 10 ülkeyi DNA’da üyelerimize iş bağlantısı yapabilmeleri için konuk etmek istiyoruz. Tüm bunları yaparken MIPIM ve MAPIC fuarlarımızdaki kazanımlarımız ile uluslararası B2B’leri görüntülü toplantılar olarak DNA'da yaparak bu konuda sektöre öncülük etmek istiyoruz.

DNA’nın turizm sektörüne yararı ne olacak?

Dijitalleşen ve değişen dünyada, pandeminin de etkisiyle çevrimiçi etkinlikler yüzde 1000 artış göstermiştir. Pandemi sürecinden en çok etkilenen ve ülkemizin gözbebeği turizm sektörüne Digital Network Alkaş (DNA) ile diğer tüm güç birliği içinde olduğumuz sektörler gibi sinerji yaratmaktan dolayı mutluyuz.

Digital Network Alkaş (DNA) ayrıcalıklı bir platform oluşuyla dikkat çekmektedir. En ayırıcı özellikleri farklı sektörlerden üst düzey temsilcileri bir araya getirmesi, platform üzerinden B2B yapılabilmesi ve üyelerimizin sektörel içeriklere ulaşabilmeleridir.

Dijital değişim ve dönüşümle şekillenen yeni ekonomide yerini almak isteyenler için tasarlanan DNA  yoğun tempodaki turizm sektöründen çok değerli üyelerine diledikleri içerikleri istedikleri zaman izleme fırsatını da sunmaktadır. DNA’da uluslararası konuşmacılar daha uzun süreli oturumlar aracılığıyla deneyimlerini daha kapsamlı aktarabiliyorlar. Ve böylece doğru kişi ve farklı sektörlere
sektörlere kolaylıkla ulaşabiliyorlar.  DNA üyelerinin ürün, hizmet ve işlerini tanıtması için görsel bir platform da sağlıyor.

Pandemi koşullarıyla hepimizin hassasiyetleri daha da arttı elbette. Bu süreçte biz yıllardır hizmet verdiğimiz turizm sektörüne, dijital bir buluşma platformu olarak, ortak akıl yürütme ve iş birliği avantajı sunuyoruz. Tüm turizm paydaşlarını, gerek üreteceğimiz içerikler gerekse diğer paydaşlarla birlikte çözüm arayışları bulmak ve iş birliği yapmak adına DNA’da ağırlamak hedeflerimizden bir tanesi.

Türk turizmi her zaman için sorunlar karşısında çareler üretmeyi bilmiştir ve bilmektedir. İşte bu noktada dijital çözümler turizmin itici gücü olmaktadır. Özellikle kongre turizminde dijital çözümler sektöre çare olmuştur. Kongre turizmine çözüm yaratarak ve pandemi sonrasında yükselecek hibrite de hazır olarak turizm sektörümüzün yanındayız.

Dijital çağ turizm sektörünü nasıl etkiliyor?

Özellikle pandemi süreciyle yükselişi daha da hızlanan dijital değişim ve dönüşüm günümüzün olmazsa olmaz gerçeği. Bir yandan pandemi nedeniyle getirilen yasaklar, kısıtlamalar, diğer yandan seyahat etmek isteyenlerin çekinceleri, konaklamada karşılaşılabilecek hijyen tereddütleri gibi pek çok değişken tüm dünyada turizm sektörünü derinden etkiledi. İşte bu noktada dijital çözümler hiç olmadığı kadar önem kazandı.

Son bir yıldaki pandemi koşulları tüm dünyada iş yapış şekillerini değiştirdi. Artık hedef kitlenize ulaşmak için dijitalin gücünden faydalanmak kaçınılmaz oldu.
Özellikle kongre turizminde dijital dönüşümle hayatımıza giren yeni nesil iş yapış şekilleri önemli bir çözüm sağlayıcı oldu diyebiliriz.

Araştırmalar gösteriyor ki, fiziki etkinliklerden çevrimiçi etkinliklere geçişte katılımcı sayısı yüzde 200 artış gösterdi. Maliyetler yüzde 50’den fazla düştü ancak karlılık oranı da o ölçüde azaldı. Dijital ortamlarda tanıtım yapan markalar için maliyetin azalması bütçelerine elbette fayda sağlıyor. Firmalar pazarlama bütçelerini daha düşük maliyetle çoklu kanal olarak devam ettiriyor. Etkinlik firmaları için ise çok hızlı ve daha sık konferans yapma gerekliliği doğdu. Çevrimiçi etkinliklerle kullanıcı verimliliği yüzde 80 artarken, nokta atışı hedef kitleye ulaşma oranı ise yüzde 100 büyüdü.

Durum böyleyken her koşulda soruna değil, çözüme odaklanan turizm sektörünün arayışları noktasında Digital Network Alkaş (DNA) ile yanındayız.

Turizm sektöründe Covid-19 sonrası farklı yaklaşımlar olacak mı? Kongre turizminin dijital platformlar üzerinden devam edeceğini düşünüyor musunuz?

Kongre turizminde iş yapış modellerinin dijitale dönüşmesi pandemiden sonraya da uzanacak ve hibrite dönecektir. Yüzyüze iletişim özlenirken, çeşitli nedenlerle dijital değişim ve dönüşümün sunduğu zaman ve mekan sorununu ortadan kaldıran çözümlerden de yararlanmaya devam etmek isteyenler olacak ve işte tam bu noktada hibrit mükemmel bir çözüm olarak yükselecektir.

Yenilikçiliği ilke edinmiş olan turizm sektöründe hiç kuşkumuz yok ki, pandemi sonrasında farklı yaklaşımlar gelişecektir.
 Kongre otellerimizin hibrit etkinliklerimiz için kullanılmaya devam edeceği düşüncesindeyiz. Bir yandan dijital etkinlikler devam ederken eş zamanlı olarak hibrit organizasyonlar gündeme gelecektir, kongre otellerimizin hibrit etkinliklerimiz için kullanılmaya devam edeceği düşüncesindeyiz. Bir yandan dijital etkinlikler devam ederken eş zamanlı olarak hibrit organizasyonlar da kısa sürede gündeme gelecektir.

Turizmde gelecek trend öngörülerimizde müşteri deneyimi, kişiselleştirme en önemli konu. Müşteri deneyimindeki mutluluk kongre ve turizm sektörünün anahtarı olacak. RE360 konferans konuşmacılarımızdan ve çağımızın en önemli dijital analistlerinden Brian Solis’in söylediği gibi; pandemiyle beraber artık herkesin daha kaygılı olduğunu düşünürsek turizm sektöründe müşterisini mutlu etmek müşteri deneyimini ileri seviyeye taşımak en önemli kriter olacaktır.

Yapay zeka ve arttırılmış gerçeklik olarak adlandırılan günümüz dünyasında robotlaşma bir gerçeklik olarak karşımıza çıksa da kişiselleştirmenin yoğun kullanımı ve bunun artarak devam etmesi insani ihtiyaçların, insan dokunuşunun yadsınamaz bir unsur olarak iz bırakacağının başka bir kanıtı olarak karşımıza çıkıyor.
 

İster iş, ister tatil amaçlı olsun turizmin önemli bir faydası yolculuğa çıkan kişinin vizyonunu geliştirmesidir.  Farklı insanlar, yaşantılar, hayatlar, deneyimler hep bizim kazanımlarımızdır. Ve böylesine insan odaklı bir sektörde insana dokunuş önemini asla kaybetmeyecektir.

Biz de DNA olarak, kolay erişim, zaman tasarrufu, zengin içerik, hızlı bilgi edinme, hızlı etkileşim, daha çok kitle, bütçesel tasarruf, uluslararası erişim, dünyayla aynı anda güncel olmak gibi özellikleriyle etkili sonuçları ortaya çıkarma konusunda ayrıcalıklı bir platform olarak her zaman için turizm sektörünün yanında olacağız.

Profesyonel hayata pek çok avantaj sunan DNA’yı keşfetmek ve üye olmak için
www.digitalnetworkalkas.com‘u ziyaret edebilirsiniz.