Yönetici sıkıntısı yaşamayan oteller ara eleman bulmakta zorlanıyor

Yönetici sıkıntısı yaşamayan oteller ara eleman bulmakta zorlanıyor

TÜROFED Başkanı Osman Ayık, sadece konaklama sektöründe değil turizmin hemen her alanında yetişmiş ara eleman sıkıntısı bulunduğunu anlattı.

Antalya Ekspres'ten Gonca Öztürk’ün haberine göre turizm sektöründe yönetici sıkıntısı yaşanmadığını kaydeden Osman Ayık, ''Ara eleman bulmakta zorlanıyoruz. Bu bir bütün aslında, problem eğitimden geçiyor. Eğitim ciddi bir şekilde değerlendirilmeli ve İş Kanunu’nda bu sektörle ilgili özel bir paragraf açılmalı” ifadelerini kullandı.

Ayık, “Sektörde komi, garson, bulaşıkçı gibi alanlar için ara eleman bulmakta zorlanıyoruz. Animasyon, resepsiyon gibi alanlarda ise dil bilen eleman şart. Bunların hepsine bölüm bölüm bakılmalı daha sonra bir bütün olarak değerlendirip çözümün nasıl bulunacağı düşünülmeli” diye konuştu.

Mevsimlik işçi ihtiyacının Antalya'da turizm sektöründe eğitim gören öğrencilerden sağlanabileceğini belirten Osman Ayık, ''Ama bunun için esas talebimiz İş Kanunu’nda bu sektörün özellikleriyle ilgili özel bir paragraf açılmasıdır” dedi. Turizm sektöründe yaşanan eleman sıkıntısının her zaman devam ettiğinin altını çizen Ayık, “Bu problem ortadan kalksın diye yabancı işçiler mecburen tercih ediliyor. Biz ülke olarak bir an önce, Haziran ve Eylül ayları arasındaki boşluğu dolduracak mekanizmaları devreye sokmalıyız. Bu da bu sektör için İş Kanunu’nda bir madde getirilmesiyle çözülür” ifadelerine yer verdi.

Özellikle öğrencilerin sektöre katılımlarının az olduğuna dikkat çeken Ayık, “Bu işe katılımlar bir şekilde çözülebilir. Hızlı kurslar getirilip, yaz dönemimde öğrencinin sektöre yapacağı destek arttırılabilir. Bunun için planlı eğitime ihtiyaç var. Bütün mekanizmalar devreye girmeli” dedi. Başkan Ayık, “Antalya’da bulunan üniversitelerde eğitim gören özellikle alanı turizm olan öğrencilerin kaçı alanında çalışıyor? Sektörün 300 kişiye ihtiyacı varsa bu sayının neredeyse yüzde 25’i öğrencilerden karşılanabilir. Bu öğrencilerin sektöre kazandırılması hem onlar için hem de sektör için olumlu sonuçlar doğuracaktır.'' şeklinde konuştu.

Bizi paylaş!


Tarafsız ve güncel turizm haberlerinin adresi Tourism Today; günümüz teknolojisine uyumlu altyapısı ve sektöre kazandırdığı yeniliklerle turizm sektörünün nabzını tutuyor.

Türkiye ve yurt dışındaki gelişmeleri sıcağı sıcağına takip eden Tourism Today başta sektör temsilcileriyle yapmış olduğu özel röportajlar olmak üzere güncel haber, köşe yazıları, yurt içi ve yurt dışında gerçekleştirilen fuarlara ilişkin fotoğrafları da okurlarıyla paylaşıyor.

Sektöre kazandırdığı ilklerle turizm haberciliğine yeni bir soluk getiren Tourism Today, Türkiye başta olmak üzere birçok ülkenin doğal ve tarihi güzelliklerinin tanıtılmasına yardımcı olurken, sektöre ilişkin tüm gelişmeleri de adeta bir turizm gazetesi gibiymiş gibi çalışarak sektör temsilcilerinin ve okurlarının bilgisine sunuyor.

Turizm sektörüne ilişkin en güncel haberlerin adresi Tourism Today ile sektöre ilişkin en sıcak gelişmeler unutmayın ki bir tık uzağınızda...

Yorum Yap!