Yurt dışına giden turist sayısı 2,8 milyon azaldı

Yurt dışına giden turist sayısı 2,8 milyon azaldı

Rusya Devlet İstatistik Dairesi Rosstat’ın verilerine göre, bu yılın ilk yarısında yurt dışına çıkan Rusyalı turist sayısı geçen senenin aynı dönemine göre yüzde 33,8 azalarak 8,3 milyondan 5,5 milyona geriledi.

Rusya’da ekonomik krizin, ülke turizmini tarihte hiç olmadığı kadar olumsuz etkilediğini gözler önüne seren veriler: Rusya Devlet İstatistik Dairesi Rosstat’ın verilerine göre, bu yılın ilk yarısında yurt dışına çıkan Rusyalı turist sayısı geçen senenin aynı dönemine göre yüzde 33,8 azalarak 8,3 milyondan 5,5 milyona geriledi.Komsomolskaya Pravda gazetesinin aktardığı verilere göre, Rusya’da 2008 krizinde yurt dışına giden turist sayısı yüzde 22,6, 1998 krizinde yüzde 24,4 azalmıştı. Ekonomik krizin yanı sıra, siyasi gerginliklerin de Rusya’dan yurt dışına giden turist sayısının düşmesinde önemli rol oynadığına dikkat çekiliyor.Rosstat’ın verilerine göre, 2015 yılının ilk altı ayında Rusya'dan en fazla turist giden ülke Mısır (1 milyon 550 bin) oldu. Mısır'ı ziyaret eden Rusyalı turist sayısı bu dönemde yüzde 13 azaldı.Türkiye ise 1 milyon 310 bin turist ile ikinci sırada. Rusya’dan Türkiye’ye giden turistlerin sayısında yüzde 26 azalma oldu. Türkiye’yi Almanya (284 bin), Tayland (266 bin), İtalya (234 bin), İspanya (234 bin), Birleşik Arap Emirlikleri (185 bin), Yunanistan (177 bin), Çin (156 bin) ve Kıbrıs (150 bin) takip ediyor. 

Bizi paylaş!


Tarafsız ve güncel turizm haberlerinin adresi Tourism Today; günümüz teknolojisine uyumlu altyapısı ve sektöre kazandırdığı yeniliklerle turizm sektörünün nabzını tutuyor.

Türkiye ve yurt dışındaki gelişmeleri sıcağı sıcağına takip eden Tourism Today başta sektör temsilcileriyle yapmış olduğu özel röportajlar olmak üzere güncel haber, köşe yazıları, yurt içi ve yurt dışında gerçekleştirilen fuarlara ilişkin fotoğrafları da okurlarıyla paylaşıyor.

Sektöre kazandırdığı ilklerle turizm haberciliğine yeni bir soluk getiren Tourism Today, Türkiye başta olmak üzere birçok ülkenin doğal ve tarihi güzelliklerinin tanıtılmasına yardımcı olurken, sektöre ilişkin tüm gelişmeleri de adeta bir turizm gazetesi gibiymiş gibi çalışarak sektör temsilcilerinin ve okurlarının bilgisine sunuyor.

Turizm sektörüne ilişkin en güncel haberlerin adresi Tourism Today ile sektöre ilişkin en sıcak gelişmeler unutmayın ki bir tık uzağınızda...

Yorum Yap!