Zonguldak Turizm Platformu, Zonguldak turizmini markalaştıracak

Tourism Today - Turizmden Haberler - Turizm Haberleri

Zonguldaklı turizmcileri çatısı altında toplayarak hayata geçirilen Zonguldak Turizm Platformu, Zonguldak turizmine katkı sağlayacak.

Kuruluş çalışmaları 2019 yılına uzanan Zonguldaklı turizmciler, 2020 yılında Muhammet Murat Cuntay ve Muhammet Kesgin’in çabalarıyla Zonguldak Turizm Platformu’nu kurdu. Organize olarak bir araya gelen turizmciler faaliyetlerini gönüllülük esasına dayalı olarak aralıksız devam ettiriyor.

Zonguldak ve tüm ilçelerinden gönüllü sektör temsilcileri, akademisyenler ile birlikte Zonguldaklı olup şehir dışında yaşayan hatta ülke dışında ikamet eden Zonguldaklılar ve yolu bir şekilde Zonguldak ile kesişmiş Zonguldak sevdalıları, bu platform ile birlikte hareket ediyor. Platformun en önemli amacı ise Zonguldak ve ilçelerinin turizm potansiyelini ortaya koyarak fikir üretmek, bunları kamu kurum ve kuruluşları, sivil toplum örgütleri ile paylaşarak projelendirmek ve en nihayetinde hayata geçirilebilmesi için yapılabileceklere destek vermek.

“Yaşamak için güzel bir yer, ziyaret etmek için de güzel bir yerdir” önermesini ortaya koyan Dr. Muhammet Kesgin’in ortaya koyduğu yol haritası ise şöyle:

1-Zonguldak ve ilçelerinin turizm potansiyelinin ortaya konulması.
2-Yerel halkın turizm konusunda bilinçlendirilmesi amacıyla eğitimler verilmesi.
3-Hedef kitlenin belirlenmesi (turizm faaliyetlerinde hitap ettiğimiz kitle kimlerden oluştuğu)
4-Hedef kitleye yönelik ürünlerin geliştirilmesi.
5-Zonguldak ve ilçelerinin (şehrin) pazarlaması.

Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Devrek Meslek Yüksekokulu Otel, Lokanta ve İkram Hizmetleri Bölümünde Öğretim Görevlisi Dr. Şule Kıycı, Zonguldak turizmi hakkında şu açıklamaları yaptı: “Öncelikle Zonguldak’taki güzelliklerin burada yaşayan insanlar olarak bizlerin farkına varması gerekir. Zonguldak ve ilçelerinde turizm potansiyeli olan mekanların bir listesi çıkartılmalıdır. Gerçekte bununla ilgili çalışmalar Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı (BAKKA) destekleriyle il ve ilçeler bazında gerçekleştirilmiştir. Bu çalışmalardan faydalanarak, mekanların turizme kazandırılması için alt yapı çalışmaları ile desteklenmesi gerekmektedir. Tuvalet ihtiyacını giderecek mekanların yapılması, araba park alanlarının düzenlenmesi, turizm bilgi ofislerinin oluşturulması, yön levhaları gibi bilgilendirici unsurların yerleştirilmesi vb. eksikliklerin tamamlanması gerekmektedir. Bu çalışmalar yürütülürken yerel halk eğitimlerle desteklenmelidir. Bu eğitimler turiste bakış açısını, misafirperverliği, turiste nasıl davranılması gerektiğini, ürünlerin nasıl fiyatlandırılması gerektiği vb. konularını kapsamalıdır. Bizim hedef kitlemiz kimlerden oluşuyor, bunu tespit etmemiz lazım. Yerli turist mi? Yabancı turist mi? Bu turist grubunun beklentisi nedir? Bölge olarak karşılayabilecek imkanlarımız var mı? Örneğin hedef kitlemiz yabancı turistler olsun. İlimize gelen yabancı turistler için acaba kaçımız yabancı dilde iletişim kurabilir? Sonuç olarak; hedef kitle belirleme süreci çok önemli!!! Hitap edeceğimiz kitleyi belirledikten sonra sıra; ürünlerimizi tespit etmeye ve bu ürünleri bizi ziyaret etmek amacıyla gelmiş turistlerin hoşuna gidecek şekilde sunmaya gelmiştir. Turizm sektöründe ürünler tespit edilirken öncelik ihtiyaçları karşılamaktır. Fakat maddi gücü nispeten olan insanların turizm faaliyetlerine katıldığını düşünecek olursak; bu ihtiyaçları hem karşılamamız hem de karşılarken ki sunumlarımız son derece önemlidir. Örneğin; turistlerin, ziyaretleri esnasında yemek yeme ihtiyaçlarını karşılamamız gerekiyor. Bu ihtiyaçlarını giderirken sıradan, özensiz bir hizmet sunmamalıyız. Turizm söz konusu olunca sunulacak yemeğin özellikleri, sunum esnasındaki tamamlayıcıları, sunum şekli ve sunarken ki hizmet ekstra önemli olup; turistin her zaman tükettiği yemekten farklı ve cezbedici olmalıdır. Örneğin; bölgemizde sunulmakta olan tereyağında kavrulmuş cevizli keşli eriştenin yöresel bakır bir kapta sunulması gibi… Sunulacak ürün kapsamında; bölgenin tanıtımı için son derece önemli festival vb organizasyonların düzenlenmesi ve sürdürülebilirliğinin sağlanması gerekmektedir.

Şehir pazarlaması; yatırımcı, ziyaretçi, yeni yerleşimci ve halkı memnun etmek amacıyla bu grupların istek ve beklentilerine cevap verecek şehir imkanları oluşturarak şehrin cazibesini ve değerini artırma çabaları olarak ifade edilmektedir (Apaydın, 2014:3). Sağlıklı bir şehir pazarlama programı yapabilmek için öncelikle şehrin bir durum analizi yapılmalıdır. Durum analizi ile şehrin güçlü, zayıf yanları ve şehir tarafından değerlendirilebilecek fırsatlar tespit edilmelidir. Şehrin farklılıkları ortaya konarak doğal güzellikleri, tarihi dokusu, yerel ürünleri, konaklama ve eğlence tesisleri ile yöresel yemekleri vurgulanmalıdır.

Zonguldak ve ilçelerinin ihtiyacı olan yegane şey Markalaşma’dır. Bunu da hep birlikte başarabiliriz.”

Bizi paylaş!


Tarafsız ve güncel turizm haberlerinin adresi Tourism Today; günümüz teknolojisine uyumlu altyapısı ve sektöre kazandırdığı yeniliklerle turizm sektörünün nabzını tutuyor.

Türkiye ve yurt dışındaki gelişmeleri sıcağı sıcağına takip eden Tourism Today başta sektör temsilcileriyle yapmış olduğu özel röportajlar olmak üzere güncel haber, köşe yazıları, yurt içi ve yurt dışında gerçekleştirilen fuarlara ilişkin fotoğrafları da okurlarıyla paylaşıyor.

Sektöre kazandırdığı ilklerle turizm haberciliğine yeni bir soluk getiren Tourism Today, Türkiye başta olmak üzere birçok ülkenin doğal ve tarihi güzelliklerinin tanıtılmasına yardımcı olurken, sektöre ilişkin tüm gelişmeleri de adeta bir turizm gazetesi gibiymiş gibi çalışarak sektör temsilcilerinin ve okurlarının bilgisine sunuyor.

Turizm sektörüne ilişkin en güncel haberlerin adresi Tourism Today ile sektöre ilişkin en sıcak gelişmeler unutmayın ki bir tık uzağınızda...

Yorum Yap!