DOLAR 32,8248 % % 0.04
EURO 35,2439 % % -0.18
GRAM ALTIN 2.450,67 % % -1,57
ÇEYREK A. 4.006,85 % % -1,57
BITCOIN 64.080,02 % -0.33

Hem nalına hem mıhına

Son Güncelleme :

17 Ocak 2024 - 7:28

Hem nalına hem mıhına

Edip SOYAK

HEM NALINA HEM MIHINA

Bu yazı ne birilerini karalamak veya birilerine yaranmak ne de bir tartışma başlatmak amacıyla yazılmıştır.

Tamamen son zamanlardaki gözlemlerimi, izlediğim sorunları ve çözüm önerilerini içermektedir.

Konu, çok tartışılan “Turizm sektöründe personel sıkıntısı” olduğu için çalışan kişilerin sorunlarını ve haliyle işverenleri ilgilendirmekte.

Birinci grup yani çalışanlar sıkıntılı.

Neden?
Çoğu mevsimlik çalışıyor, doğru dürüst bir lojmanı yok, ücreti düşük, vergisi sigortası tam yatırılmayanlar var, mesleğinde ilerlemesi için imkân sağlanmıyor. Ama ikinci grup, maalesef turizmde çalışmak isteyen gençler de kendilerine özen göstermiyorlar.

Otelcilik okulu öğrencileri yazın üç ay staj yapmak yerine tatil yapmayı yeğliyorlar.
İş bulanlar kendilerini geliştirmek için çaba sarf etmiyorlar.

Sebatkâr değiller.
Lisan desen…

Bunlar aslında çözümü çok zor olmayan ama biraz fedakârlık isteyen hep klasik sorunlar.

Diğer yandan otel sahibi bir arkadaşım kaliteli (ne demekse?) ve eğitimli eleman bulamamaktan şikâyetçi.

Piyasada “kalifiye eleman yok” diyor. Ne yani? “Kalifiye eleman”
pazardan mı alınıyor? Veya Ağaçta mı yetişiyor?

Sevgili dostum, kalifiye elemanı bulamazsın. Eğitim verirsin, emek harcarsın, örnek olursun ve kalifiye takım arkadaşını YETİŞTİRİRSİN.

İşveren ve çalışan arasındaki ilişki “simbiyotik” olması gerekirken iki taraf da birbirinden memnun değil.

Ama bir de üçüncü grup var.

İçeri bir giriyorsun, çalışanların yüzü gülüyor, hepsi bakımlı, saç, sakal, üniforma, isimlik olması gerektiği gibi, misafire hitap tarzları değişik.
Belli ki iyi eğitim alıyorlar.
Belli ki yönetimle çalışanlar senkronize olmuşlar.
Belli ki o yerde huzur var.
Evet, böyle işyerleri var.
Ne çalışan işyerinden ne de işveren personel bulamamaktan şikâyetçi.
İşe girmek için kapıda sıra var.
İşe giren de oradan emekli oluyor.

Yazımı nasıl bitireyim diye düşünüyorum.
Şöyle bağlayacağım:
Sorular sorarak.
Peki diyorum;
Kim sürekli “sektörde personel sıkıntısı var” diye şikâyet ediyor?
Kim / neden iş bulamıyor?
Personel sıkıntısı hangi tesislerde var?
Çözüm bulanlar bu işi nasıl başarmış?
Yani çabuk tarafından yükselmek isteyen personel var da yetişmiş elemana hazır konmaya çalışan tesis yok mu?

Son derecede rekabetçi bir ortamda yaşadığımızın altını bir defa daha çiziyor ve yorumları size bırakıyorum değerli dostlarım.

Sevgiyle kalın.

Edip Soyak

YORUM ALANI

İNCİ DEMİREL Ocak 17, 2024 / 12:01 pm Yanıtla

Merhaba Ben de Turizm sektöründe yıllarca çalışmış bir işçi olarak, yukarıda belirttiğiniz gibi Sektörde şartlar zor , Mevsimlik çalışıyorlar vb. diye bahsettiğiniz sorunlar ciddi sorunlardır ki kıyı bölgelerde hayat bu kadar pahalıyken.. Benim çoğu arkadaşım Marketler ve giyim mağazaları gibi iş yerlerinde çalışmaya yönelmiştir. Sebatkar değiller demişsiniz, Sebat ettik çok çalıştık ne mesai ücretimizi alabildik, ne de bir teşekkür, insanları yıllarca sömürdüler, şimdi de kalifiyeli eleman yok evet yok hepsi umduğunu bulamayınca gitti.. Patronlar hiç kusura bakmasın kendileri milyon € cirolar yaparken, konu sadece yılda 6 ay çalışabilen personelin maaşına gelince 1000 ₺ \′nin peşine düştüler, insanları kırdılar.. çok iyi oldu personel bulamasınlar , Bir zamanların gözdesi , En saygın sektörlerinden biriydi Turizm, Şimdi Turizmciyim deyince \′\′o da iş mi\′\′ diyorlar… Sektörde benim gibi fırsatını bulduğunda bırakmayı düşünen diğer arkadaşlarıma selamlar , Saygılarımla..

Ali Erçin Ocak 17, 2024 / 3:03 pm Yanıtla

Haklısınız müdürüm nerede o eski günler iber art hotelden Ali Erçin

Mehmet Ocak 19, 2024 / 7:34 am Yanıtla

Sektörde her ne kadar çok yeni olsam da girdiğimden beri her şeyi ve herkesi can kulağıyla dinledim ve bir kaçını tenzil ederek konuşuyorum sektörün yegane problemi belli ki yıllardır \”patron\”\′lar daha doğrusu bir çoğunun şark kurnazı olması. Personel bulamıyoruz diye ağlananların bir çoğu belirli bir title altındaki çalışanıyla muhatap bile olmuyor, haliyle bu ünvanı taşıyan çalışanlar da kendi kellelerini korumak istediği için gerçekleri üst yönetime tam olarak yansıtmadıklarından gençler/çalışanlar \”iş beğenmiyor\” diye yaftalanıyor.
Bu sektörden kaçırdığınız zeki, çalışkan, ahlaklı insanlar eskiden 20 yılda yetişen genel müdürlerin yerini 7-8 senede alabilecek adamlar bu iş de bu sektör de bu kadar zor değil, sektörün bu kadar tıkanmasının sebebi yalaka ama beceriksiz çalışanlar ve ekseriyetle bunları yükselten, bu kişilerin şartlarını iyileştiren patronlar. Maaşı kötüyken, şartları kötüyken, yol-yemek yan haktan sayılıp insan aklıyla dalga geçiliyorken, insan kaynakları departmanı isim değiştirip değiştirip çalışanın sırtına bıçak saplayıp dururken, koltuğunu korumaya meraklı 20 yıllık sistemle ezbere çalışan dinazorlar mobbingin allahını yaparken kimden neye \”sebat etmesi\”, neyin sadakatini göstermesi bekleniyor? Staj yaparken 3 kuruş maaş verip, staj yaptığı departmanın dışında 50 tane iş kilitlediğiniz çocuklar niye gençliğinin en güzel dönemlerinde yaz aylarını mevsimlik tarla işçisi gibi geçirsin siz hiçbir şey sağlamazken, üstüne bir de ezip dururken?

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.