DOLAR 32,1947 % % -0.11
EURO 34,9949 % % 0.12
GRAM ALTIN 2.426,85 % % 0,35
ÇEYREK A. 3.967,90 % % 0,35
BITCOIN 68.524,66 % -0.876

Seçimlerde turizmciler

Son Güncelleme :

04 Nisan 2024 - 7:34

Seçimlerde turizmciler

A. Süha UYAR

SEÇİMLERDE TURİZMCİLER

Son seçimleri körlerin fil tarifi gibi herkes tuttuğu tarafından anlatıyor. Gelin biz de turizm tarafını tutarak anlatalım bu belediye seçimlerini.

Ezici bir üstünlükle seçimlerin galibi Cumhuriyet Halk Partisi olurken hiç beklemediği bir skorla kaybeden ise Adalet ve Kalkınma Partisi oldu. CHP Marmara, Ege ve Akdeniz’in Hatay dışında kalan tüm sahillerinde ve iç bölgelerinde kazandı. Bir başka deyişle güzelim ülkemizin tüm turistik il ve ilçelerinde CHP kazandı. Bunun yegâne nedeni AKP belediyelerinin vatandaşa verdiği hizmetin eksikliği olmadı. AKP’nin turizm bölgelerindeki kaybının asıl nedeni Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın sektöre çok uzak kalması, diyalog kurmaması, sektörün sorunlarına çözüm üretmek yerine yeni yeni sorunlar icat etmesi oldu. TÜRSAB’ı (Türkiye Seyahat Acentaları Birliği) muhatap bile almaması, bölmeye parçalamaya çalışması on beş bin üyesi yaklaşık yüz yirmi beş bin çalışanı olan elli iki yıllık başarılı geçmişi olan TÜRSAB’ı yürekten yaraladı. Bununla beraber hiçbir mantığa uymayan zamanlarda müze fiyatlarına zamlar yapması, dünyada en fazla camiye sahip ülkelerden biri olmamıza rağmen dünyaca ünlü Ayasofya, Kariye, Trabzon Ayasofya vb. müzelerin camiye çevrilmesine sessiz kalması, iç turizmi tekelleştirmesi, outgoing yapan acentaların vize problemiyle ilgilenmemesi, bir sürü dernek kurup TÜRSAB’ı böl parçala yönet politikasının içine atması aile fertleriyle toplam beş yüz bin kişinin öfkesine neden oldu.

Bununla beraber yıllarca eğitim alıp sınavlara girerek dünyanın en iyi ve kültürlüleri olan yaklaşık on beş bin turist rehberi tüm yabancı dilleri hem de en iyi şekilde konuşup bu eşsiz ülkeyi yerli ve yabancı turistlere anlatmalarına rağmen Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın burada da ortalığı karıştırmayı vazife edinmesi tüm rehber odalarını dolayısıyla TUREB’i (Turist Rehberleri Odaları Birliği) ayağa kaldırdı. On beş bin T.C. vatandaşı yabancı dil bilen yüksek okul mezunu rehber sanki anadilleri olan Türkçey’i bilmiyormuş gibi vatandaşlık verdikleri sığınmacılara bile Türkçe kokartlı rehberlik verme icat etmeye kalkması, turist rehberi ile müze rehberinin ne olduğunu bile ayırt edememesi,  turlarda turist rehberi bulundurma zorunluluğunu kaldırarak yerli ve yabancı turistin güvenliğini tehlikeye atması yanında gerekli bilgiyi, yardımı, kültürü önlemeye çalışması anlaşılır olmaktan uzak bir işgüzarlık olarak değerlendirildi. Bu topluluğun nüfusu da aile fertleri ve etrafları ile birlikte yüz bin kişi.

Dahası var otelcilere çektirilen sıkıntılar, turistik belgeli lokantalar, yatlar, tekneler, personel sorunları, ulaşım, müze ve ören yerlerinde keşmekeş, otopark, tuvalet derken tüm sektörün antipatisini kazandı. Arazi tahsisleri yapılan ve teşvikler verilen bazı kişiler dışında Turizm sektörüyle uzaktan yakından ilgili hiç kimse AKP’ye oy vermedi. Netice ortada.

YORUM ALANI

Fatih Er Nisan 4, 2024 / 2:05 pm Yanıtla

Çok güzel bir analiz olmuş Süha bey, ağzınıza sağlık tşk ederiz, paydaşlarını tanımayan bakanı, tabiki seçimlerde o küçük gördüğü paydaşlarıda tanımadı, bencede İstanbul, Antalya başta olmak üzere, İzmir, aydın ve Muğla yı akp ye kaybettiren turizm camiasıdır, özellikle Rehberler ve seyahat acentelerinin tepkisi çok sert oldu, inşallah meclise gönderilen o akla mantığa uymayan ucube yasayı biran önce geri çekerler, yoksa gelecek dönemde çok daha sert tepkiyle karşılalmaları muhtemel dahilindedir.

Funda Gökgöl Nisan 4, 2024 / 4:07 pm Yanıtla

Sayın Turizm Bakanı M.Nuri Ersoy’la defalarca iletişim kurmaya çalışmamız maalesef hep kendi bildiği doğrudan vazgeçmeyen tavrından ileri gitmemiştir.ATSO meclis görüşmesinde dahi kendisini rehberlik yasası ile ilgili bir kez daha düşünmeye davet etmemiz yine” ben bilirim” tavrını biz rehberlere göstermiştir.Bir turizm bakanı nasıl oluyor da on bel bin insanın ekmeği ile bu kadar rahat oynuyor ve ben yaptım olur mantıki ile hareket ediyor anlaşılır gibi değil.Üstelik rehberlik yasasının revizesi için görevlendirilen komisyon dahi bakan bey ile hemfikir değilken bu yasa geçecek demenin bedeli elbette ağır olacak.İzlediğimiz fragmanlardı ,filim asıl yasa geçtiğinde başlıyacak.Allahtan ki AKP içinde biz rehberleri haklı bulan vekillerimiz var.Bu yasa oylanırken bizler takipçisi olacağız.

Özgür Akgül Nisan 4, 2024 / 5:10 pm Yanıtla

Çok iyi tespit , turist rehberlerinin evi cenaze evi gibi oldu .. kim böyle bir kanun çıkarır , politikacılar emrinde çalıştırdığı kendine bağlı personele düşmanmış gibi bir yasatasarısı hazırlamış , turizm bakanını asla affetmeyeceğiz , umarım çok geç olmadan bu yanlış cumhurbaşkanından döner

Yusuf Gülhan Nisan 4, 2024 / 8:20 pm Yanıtla

İlave edilebilecek tek bir söz bile kalmamış.En kısa şekli ile konunun özü budur.
Ama,mutlaka ilave edilecek bir konu da varsa oda yıllardır biz kültür ve milli değerler elçileri olan Profs.Rehberlerlerin yok sayılmaları,icraatları\′nın ve yollarda hayati risk taşıyarak T.C için dökdükleri alın terlerinin, birilerinin çıkarları için peşkeş çekilmesine göz yumulması çok can yakıcı.Tüm kamu çalışanları ve aile fertlerinin Yeşil Pasaport alabilme ayrıcalığı var iken, biz Profesyonel Turizm Acentacı ve Rehberlerin sıradan vatandaş muamele görmesi son derece onur kırıcı.Umarım en kısa zamanda tüm bu değinelen konulara kulak asan, vatanını seven ve vatandaşını ayrıştırmayan bir anlayış hakim olur…Saygılarımla

Seda Bozdağcı Nisan 5, 2024 / 12:41 pm Yanıtla

Turizmcilerin top yekün birlik olarak bakana \”ben öyle istedim öyle yaparım\”la olmayacağının yanıtını vermiş olduk. Dileriz kabine değişikliği ile artık ülkemizin bekası için turizm sektörünü sadece kendi menfaatleri doğrultusunda değil, gerçekten ülkemizin turizm sektörünü iyileştirmek için birisi gelir.

Demet Köklükaya Nisan 6, 2024 / 4:41 pm Yanıtla

15.bin turist rehberinin meslek yasasını değiştirmek üzere bir yasa tasarısı hazırlanıyor ve Turizm bakanı turizmin en önemli bileşenlerinden olan Tureb’e bu konuyu bildirme ve görüş almaya gerek duymuyor. Her maddesi Türk turizmi açısından büyük sakıncalar içeren bu yasa tasarısı acilen geri çekilmeli .

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.