DOLAR %
EURO %
GRAM ALTIN %
ÇEYREK A. %
BITCOIN %

Turizmde dijitalleşme hızlanıyor

Son Güncelleme :

06 Aralık 2023 - 12:32

Turizmde dijitalleşme hızlanıyor

Dünya turizminin en dinamik, zorluklara en çabuk cevap verebilen ve çözüm bulan turizm yapılanmasının Türkiye’de olduğu artık tartışılmaz bir gerçek.

90’lı yıllarda benzer sorunlara verdiği yerinde tepkilerle Mısır’ı gıpta ile takip ederdik. Piramitler, Eski Mısır Medeniyetleri ve Kleopatra gibi argümanları olduğunu, bizde buna bezer bir argüman olmadığı tezinin arkasına saklanır hayıflanırdık.

Bir film repliğinde “Hayat kalp atışı gibi olmalı, dümdüz -inişi çıkışı olmayan- bir çizgi öldün demektir, inişler çıkışlar seni hayatta tutar” diyordu. Ülkemizde ve şehrimizde turizm de, benim 35 yıllık turizm hayatım da üç yılda bir çıkan sorunlarla ve krizlerle savaşarak geçti. Son dönemde iki yıla yayılan pandemi çıkmazı, Rusya- Ukrayna savaşı ve deprem cabası…

Krizlerle güçlendik
İşte bu krizler bizi güçlendirdi, alternatif pazarlara yönlendik, pazar ve ürün çeşitlendirmek için çalıştık, başka ülke ve turizm rakiplerimizin aklına gelmeyecek alternatif ve inovatif çözümler ürettik.

Antalya Havalimanı’na yıllık 15 milyon, Türkiye genelinde 45 milyon turist sayısı bizim için çok doğal ve sıradan sayılar haline geldi. Şehrimiz için 20-25 milyon, ülkemiz için 60- 100 milyon kısa orta vadeli hedefler koymaya başladık. Kimse bu hedeflere itiraz etmiyor artık, yaptık daha iyisini de yapabiliriz diyoruz.

TGA gibi bir tanıtım gücünü de yanımıza alarak spesifik ürünler ve destinasyonlar, yeni turizm,  konaklama ve tanıtım araçları geliştirdik. Bu sayede 2023 yılında Antalya’ya 187 ülkeden misafir geldi.

Eskiden 2 bekli 3 ülkeyi ana Pazar olarak adlandırabilirken bugün pazarlarımızı çeşitlendirebildiğimizi rahatlıkla söyleyebiliriz.  Antalya’da Havalimanında 4 ülkeden bir milyonun üzerinde misafir kabul ediyoruz. 22 ülkeden yıllık 100 bin kişi ve üzeri misafir alıyoruz. Uzun sözün kısası tur operatörü ile yerel turizm yönetim acenteleri (DMC) ve diğer turizm hizmet işletmeleri ile çok uyumlu, iletişimde güçlü, sonuç odaklı, çözüm üretebilen yapımızla bunu başarabiliyoruz.

Yerelde de dinamik paket
Pandemiden sonra dijitalleşme ve dinamik paket turizm sektörüne ve hayatımıza hızlıca giriş yaptı. Uçak, Konaklama ve Transfer hizmetleri konusunda bu hizmetleri en iyi veren bölgelerden biri olduğumuz tartışmasız. Dijitalleşmenin Pazar ve ürün çeşitliliği konusunda önemli katkıları olduğu kesin.

Ama yan etkileri var; 2000’lerin başında temsil ettiğim Antalya Aquarium ve Antalya genelinde yıllık 200 bin kişiden çok misafir ağırlayan benzer günübirlik turistik tesislerde Seyahat acentelerimizin organize ettiği turlarla ağırladığımız B&B niteliğindeki misafir oranımız %60’ların üzerinde, münferit misafir (B&C) oranımız %40’lardayken. Pandemiden hemen önce eşitlenmişti. Bugün ise münferit hareket eden misafir lehine % 60 lar olarak değişmiştir.

Bu durum günü birlik tesisler lehine bir durum olarak okunabilir. Ancak bizleri mutlu etmek yerine düşündürmektedir. Bizim lehimize olan; ülke tanıtımına paha biçilmez katkılar sağlayan operatörlerimiz ve Seyahat acentelerimizin faaliyetlerine sorunsuz ve sürdürülebilir şekilde devam etmesidir.

Bu bakımdan;

– Seyahat acentelerimiz değişen misafir profilini dikkate alarak ürünler hazırlamalıdır.

– Tur paketlerinde başarılı olunan dijitalleşmeye günlük tur faaliyetlerini de eklemeli, mümkünse misafir ülkesinde paketi satın alırken seçtiği bölgede öne çıkan günübirlik aktiviteleri de önererek/ satmaya çalışarak satışı geliştirmelidir.

– Remarketing ve CRM yönetimini yeniden planlayarak yerelde otel rehberi vasıtası ile ulaşmakta zorlandığı misafiriyle dijital bağını koparmadan ek satışlar planlamalıdır.

– Aynı dinamik paket mantığında olduğu gibi misafirin gerekirse yerelde kendi özgün tur programını oluşturabileceği imkanlar ve esneklikler sunmalı, API ve benzeri olanaklarla yerel işletmelerle daha derin işbirlikleri planlamalıdır.

Kendi penceremizden bakarak, büyük resim içinde işgal ettiğimiz alan için yaptığımız yorumlar büyük müdür küçük müdür bilmem ancak çok basit bir hesapla ulaştığımız sadece Antalya bölgesi için 250 Milyon dolarlık bir pastanın büyümesi ve adil paylaşılması bakımından dikkate alınmasını dileriz.

İsmail ARIK
Genel Müdür
Antalya Aquarium

YORUM ALANI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.